Müjde! Bakan Albayrak Konut Kredisi Faiz İndirimi İçin Bankalarla Bir Araya Geldi

Konut kredisi faiz indirimi bekleyen milyonlarca kişiyi sevindirecek olan müjdeli haber sonunda geldi. Yeni Maliye Bakanı Berat Albayrak faiz indirimi için bankalarla buluştu...

BANKALAR VE KREDİLER 17.07.2018, 13:10 31.01.2019, 23:05
Müjde! Bakan Albayrak Konut Kredisi Faiz İndirimi İçin Bankalarla Bir Araya Geldi

Geride bıraktığımız günlerde Başkan Erdoğan tarafından bankaların kredi faiz oranları için yapılan "gerektiğinde özel bankalarda taşın altına elini koyacak" çağrısının ardından Berat Albayrak bugün bankacılık sektörü ile bir araya geldi. 

Bakan Albayrak ilk ziyaretini Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu’nu (BDDK) 'ya yaparken ardından  Bankalar Birliği toplantısına katıldı. Bakan Albayrak'ın daha öncede bankacılık sektörünün önemli temsilcileri ile bir araya geldiği öğrenilirken ağırlıklı olarak kapalı kapılar arkasında konut kredisi indirimi ve bankaların faiz oranları hakkında konuşmalar yapıldığı iddia edildi. 

Yapılan ziyaret bile tek başına konut kredisi indirimi bekleyen milyonlarca vatandaşı heyecanlandırırken vatandaşlar özel bankalar konut kredisi indirimi yapmasa dahi yine Mayıs ayında yapıldığı gibi kamu bankaları tarafından konut kredisi indirimi yapılmasını istiyor. 

Konut Kredisi Faiz Oranları En Azından Yüzde 0,98 Seviyesine Çekilmeli 

Konut kredisi çekmek için konut kredisi indirimi müjdesi bekleyen milyonlarca kişi faiz oranlarının psikolojik eşik olarak kabul edilen yüzde 1 seviyesinin altına çekilmesini istiyor. Hatırlanacağı üzere Kamupersoneli.net sitemiz üzerinden de duyurmuş olduğumuz üzere 10 Mayıs 2018 tarihinde yapılan açıklama ile Ziraat Bankası konut kredisi faiz oranı için indirim haberi gelmiş ve faiz oranlarının yüzde 0,98 seviyesine çekildiği açıklanmıştı. 

Ardından Halkbank konut kredisi indirimi yapmış daha sonra Vakıfbank ve Ziraat Katılım Bankası ile Vakıf Katılım Bankası konut kredisi faizleri için de yüzde 0,98 oranı uygulanacağı müjdelenmişti. Ancak indirim ani bir kararla önceden vatandaşa yeteri kadar bilgi verilmeden ani bir kararla 2 Temmuz 2018 tarihinde sona erdirilmiş, bu da ev arayan çok sayıda kişinin mağdur olmasına neden olmuştu. 

Berat Albayrak "Daha İyi Seviyelere Gelmek İçin Çalışacağız"

Konu hakkında açıklamada bulunan BDDK Başkanı Mehmet Ali Akben toplantının genel bir toplantı olduğunu ve fikir alışveriş için gerçekleştirildiğini söyledi. Bakan Berat Albayrak resmi Twitter hesabı üzerinden yapmış olduğu paylaşımda "Bugün BDDK, ardından Bankalar Birliği üyeleri ile sektörümüzün durumu ile ilgili fikir alışverişinde bulunduk. 

Ekonomide 16 yıllık başarımızın en önemli parçalarından biri sağlam bankacılık sektörü oldu. Bu alanda, işbirliği ve koordinasyon ile daha iyi seviyeye ulaşacağız" ifadelerine yer verdi. 

Yorumlar (48)
Mrt9 1 yıl önce
Neden 0.98 cekilio zaten o bile yuksek 0.80 e cekilsin herkes kredi kullanabilsin
eser alageyik 1 yıl önce
ev almak için peşinat ödedik fakat faizler yükselince çpk madur olduk konut kredileri faiz oranları aşşağıya çekilmeli müşjdeli haberi bekliyoruz ve güveniyoruz
hakan 1 yıl önce
ne zaman konut kredileri düşücek hep gözümüz haberlerde inş en kısa zamanda haberini aliriz
Erdal 1 yıl önce
İnşAllah Berat Albayrak bu işi çözecek
Metin 1 yıl önce
Evimizi bulmuştuk tam kredi çekicez faizler yükseldi inşAllah en kısa zamanda düşürülmesini bekliyoruz sayın bakanım duyun sesimizi artık kamu bankalarının hepsi 1.48 oldu gözümüz kulağımız haberlerde
Mağdur 1 yıl önce
Sayın yetkililerimiz, 24 haziran seçimlerinden önce Sayın Başbakanımızın müjdesi ile kamu bankalarının öncülüğünde başlatılan konut kredilerindeki faiz oranlarının en az üç ay süreyle düşürülmesi kampanyası kapsamında müteahhit bir firma ile inşaatı devam eden bir daire satışı için sözleşme imzalayıp 31.500TL peşinat verdim. Geri kalan 180.000TL ödemesini konut kredisi ile ödeyecektim ancak bankaların kampanyayı 45-50 gün ile sınırlı tutup konut faiz oranlarını kampanya öncesi dönemin de çok çok üstünde bir orana çıkarması ev alma hayalimizi bitirdiği gibi firma ile aramızda ödemeden kaynaklı bir husumet ortamını da oluşturmuştur. Sade bir vatandaş ve bir öğretmen olarak ciddi bir sıkıntı içerisine girmiş bulunmaktayım. Konut faiz oranlarının en azından kampanya öncesi düzeye çekilmesi bütün sorunlarımızı çözecektir. Saygılarımla
Tekin taşçı 1 yıl önce
acilen konut kredi faiz oranlarında indirim bekliyoruz.
Baris 1 yıl önce
Mujdeli haberi bekliyoruz
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın