Negatif faiz nedir?

Bankacılık sektörüne özellikle son yıllarda değişim gösterdi. Bankacılık sektörü insanların ihtiyaçlarını dikkate alarak günden güne büyümekte ve her gün bir yenilik ile gelişmektedir. Ayrıca artan banka sayısı müşterilerin daha fazla alternatife odaklanmasını sağlamıştır.

BANKALAR VE KREDİLER 12.10.2017, 11:49
Negatif faiz nedir?

Her gün yeni bir kredi çeşidi ve faiz oranları veya faiz çeşitleri bültenlere yansımaktadır. Bu faiz çeşitlerinden biri ise negatif faiz.

Peki, negatif faiz nedir?

Piyasalar her zaman ayrı düzeyde seyretmemekte. Bu yüzden buna bağlı olarak çıkmış bir kavram negatif faiz. Negatif faiz, piyasaların durgun olduğu dönemlerde merkez bankasının ekonomiyi canlandırmak amacıyla emisyon hacminin arttırılması yani basit bir tabir ile piyasa bünyesine para sürüp tedavülde bulunan banknotları arttırması veya faiz oranlarının düşürülmesidir.

Son yıllarda var olan kriz sebebiyle düşük faiz oranının uygulanmasına rağmenn ekonomik krizin etkinleri giderilmemesi sebebiyle negatif faiz olayı ortaya çıkmıştır.

Bu negatif faiz uygulamasında var olan beklenti de şu şekildeydi; Bankaların bünyesinde bulundurduğu kredi çeşitlerinin faiz oranlarını aşağı çekerek müşterileri kredi taleplerini arttırmaktı amaç. Esasında bu amaç temelinde tasarruf sahibi olan kişileri bile tüketim yapma yoluna yönlendirme temeline dayanmaktadır. Ülkeler bazında ise bu kavram oldukça önemlidir. Çünkü ülkeler durgun olan piyasayı veya kriz zamanında gittikleri negatif faiz politikası ile para değerlerini aşağı yönlü çekerek ihracat oranlarını arttırmayı ve ithalatı oranlarını düşürmeyi amacı içerisindedirler. Aynı zamanda ülkeler vadesi kısa olan bono getirisinin düşmesi hisse senedi gibi vadesi uzun olan sermaye piyasası araçlarına olan talebin artması yönünde katkı sağlamayı amaçlamaktadırlar. Bu tür faiz uygulamaları yani negatif ve Sıfır faiz uygulamaları dünya çapındaki kur savaşını tetiklediği de unutulmaması gereken başka bir husustur.

Tüm dünyanın tercih ettiği bir faiz modeli;

Yukarıda bu faiz modellerinin neden tercih edildiğini ve negatif faiz kavramının ne olduğuna deyindik. Buna bir örnek verecek olursak eğer 2009 yılı itibariyle İsveç mevduat faizle oranlarını negatife çevirmiştir. İsveç’in bu yapmış olduğu negatif faiz oranına ek olarak şuan dünya genelinde birçok ülke piyasadaki dalgalanmalar sebebiyle bu politikayı seçmektedir.

Yorumlar (0)