POS Cihazları Yeni Nesil Tefecilik Aracı Oldu

Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından yapılan denetimler yeni bir tefecilik yöntemini ortaya çıkardı. Detaylar haberimizde...

BANKALAR VE KREDİLER 10.09.2018, 16:00
POS Cihazları Yeni Nesil Tefecilik Aracı Oldu

Bankalardan çeşitli nedenlerle kredi çekmekte zorlanan kişilerin acil nakit para ihtiyaçları için POS cihazları üzerinden komisyon karşılığı para çekmeye başladıkları tespit edildi. 

Devletin tefecilere karşı etkin mücadeli tefecilik yapmak isteyen kişileri farklı yöntemler aramak zorunda bıraktı. Hazine ve Maliye Bakanlığı POS cihazı üzerinden tefecilik yapanların peşine düştü. 

Kredi Kartından Alışveriş Yapmış Gibi Gösterilerek Taksitle Nakit Para Veriliyor 

Tefeciler yeni buldukları yöntem ile acil nakit para arıyorum diyen kişilere kredi kartı üzerinden komisyonla para kullandırmaya başladı. Hazine ve Maliye Bakanlığı müfettişleri tarafından yazılan raporda söz konusu tefecilik yöntemi "Borç para talebinde bulunan kişi veya kişiler ticari bir alışveriş yapmış gibi kredi kartları ile mevcut kişilerin POS cihazlarından yüklü miktarda para çekiyor.

Çektiği para karşılığında tefeci olarak nitelendirilen kişiler belirli bir komisyon ücreti alarak borç alan tarafından faizle para almasını sağlıyor. Tefeci verdiği borç parayı cihazın ait olduğu bankadan yapacağından, verilen borç para güvence altına alınmış bulunmaktadır. Bu işlemlerde POS cihazı bir nevi alacağın güvence altına alınmasını sağladığından tercih edilmektedir." şeklinde açıklandı. 

Tefeciler 13 Milyon Liralık Sahte Fatura Kesmiş! 

Acil borç para arayan kişiler için tefeciler 13 milyon liralık sahte fatura keserek komisyon karşılığı para dağıttı. Hiçbir hizmet vermediği halde POS cihazından yapılan işlemi yasal göstermek adına sahte fatura kesildiği tespit edildi. 

Mağdurların kendilerine fatura kesen şahsı tanımadığını dile getirdiği öğrenilirken Maliye Bakanlığı'nın benzer şekilde çalışan tefecileri denetlemek için çalışmalar başladığı, POS cihazları ile yoğun miktarda taksitli satış yapan işyerlerine denetimlerin artacağı öğrenildi. 

Kamupersoneli.net - Ankara 

Yorumlar (0)