Şok! Konut Kredisi Faizleri Son 10 Yılın Zirvesine Tırmandı

Bankalar sürekli olarak konut kredisi faiz oranlarını yükseltmeye devam ederken gelinen son nokta ile beraber konut kredisi faiz oranları zirveye tırmandı.

BANKALAR VE KREDİLER 09.08.2018, 13:35 30.01.2019, 23:18
Şok! Konut Kredisi Faizleri Son 10 Yılın Zirvesine Tırmandı

Açıklanan rakamlara göre konut kredisi faiz oranlarında yaşanan artış ile beraber son 10 yılın rekoru kırıldı. Yeni konut kredisi oranları ile konut kredisi faizi 2008 yılından bu yana en yüksek seviyeyi görmüş oldu. 

Yapılan açıklamaya göre konut kredisi faizleri 2018 yılının Ocak döneminden bu yana ortalama 5,7 puan arttı. Yaşanan bu artış ile beraber konut kredisi faiz oranları 2008 senesinden bu yana en yüksek çıkışı gerçekleştirmiş oldu. 

Konut Kredisi Faiz İndirimi Bitti, Faizler Uçuşa Geçti 

Hatırlanacağı üzere inşaat sektörünün yoğun baskı ve düşen konut satış rakamları nedeni ile hükümet çaresiz kalmış ve kamu bankaları üzerinden indirimli konut kredisi vermeye başlamıştı. Ziraat Bankası konut kredisi, Halkbank konut kredisi ve Vakıfbank konut kredisi oranları yüzde 1 seviyesinin altına çekilerek yüzde 0,98 olarak uygulamaya alınmıştı. 

Yaklaşık 1 ay süren indirim kampanyasının sona ermesi ile kamu bankaları konut kredisi faiz oranları kademeli olarak arttırılmış ve 0,98 seviyesinden yüzde 1,38 seviyesine çekilmişti. İnşaat sektöründe faiz indiriminin sona ermesi ile yine büyük bir durgunluk yaşanırken düşen konut satışları yeni bir müdahaleyi zorunlu hale getirdi. 

Emlak Bankası Üzerinden İndirimli Konut Kredisi Verilsin

İnşaat sektörünün patronları kamu bankaları üzerinden geçici faiz indirimi yapılmasının çözüm olmayacağını savunarak yeni bir konut kredisi sisteminin hayata geçirilmesini istiyor.Çevre ve Şehircilik Bakanlığı 100 günlük icraat programı ile yeniden aktif hale getirileceği ilan edilen Emlak Bankası üzerinden indirimli konut kredisi verilmesini sağlayacak yeni bir sisteme geçilmesi isteniyor. 

Yorumlar (0)