Son Kredi Haberleri Neler, Konut Kredisi Faiz Oranları Düşecek Mi?

Ev almak isteyen kişiler konut kredisi faiz oranları nedeni ile beklemede kalmak zorunda kalırken vatandaş konut kredisi haberleri ve gelişmelerini yakından takip ediyor.

BANKALAR VE KREDİLER 04.09.2018, 09:55 19.01.2019, 01:09
Son Kredi Haberleri Neler, Konut Kredisi Faiz Oranları Düşecek Mi?

Yüzde 3,30 seviyesine çıkan konut kredisi faiz oranları nedeni ile ev satın almak isteyen kişiler mağduriyet yaşarken ne yazık ki bankalar tarafından beklemede kalmak zorunda bırakılıyorlar. 

Konut kredisi faiz indirimi müjdesi bekleyen kişiler ise konut kredisi haberleri ve gelişmelerinı yakından takip ediyorlar. Peki, konut kredisi faiz oranları düşecek mi?

İnşaat Sektörü Zorda, Konut Satışları Adeta Durdu! 

Yüksek konut kredisi faiz oranları nedeni ile en az vatandaş kadar müteahhitler de zor durumda kaldı. Büyük bir umutla beklenen Türkiye İçin Kazanç Vakti kampanyasında bir önceki kampanyada olduğu gibi bankaların konut kredisi faiz indirimi yapmaması ve sınırlı sayıda firmanın taksitle konut satışı yapması büyük hayal kırıklığı yarattı. 

Konut kredisi ortalaması yüzde 2,75 seviyesine yükselirken en uygun konut kredisi faizi için yüzde 1,65 uygulanması vatadandaşın konut alma kararını ertelemesine neden olurken konut almak isteyenlerin beklemede kalması konut sektöründe satışların durma noktasına gelmesine neden oldu. 

Çok Acil Tüm Türkiye'yi Kapsayan Yeni Bir Konut Kampanyası Başlatılmalı! 

Özellikle de yeni konut kampanyası sadece belirli illeri kapsayınca büyük tepki çekti. Vatandaş hükümetten kamupersoneli.net olarak takip ettiğimiz kadarıyla Türkiye'nin 81 ilini de kapsayan, ikinci el konut kredisi ve sıfır konut kredisi ayrımının yapılmadığı bir kampanya bekliyor. Yani Mayıs ayında yapılan konut kampanyasının birebir tekrarlanması talebi bulunuyor. 

Yine 3 kamu bankası üzerinden en az 1 ay sürecek konut kredisi kampanyası ile konut kredisi faiz oranları için psikolojik sınır olarak kabul edilen yüzde 1 seviyesinin altına inilmesi isteniyor. Bu sayede kredi çekmek isteyen kişilerin ödemeleri gereken faiz yükü hafifletilecek. 

Şu anda bankalar tarafından uygulanan en düşük konut kredisi faiz oranı yüzde 1,65 ile İş Bankası konut kredisi paketi ile sunulurken bu oran bile kampanyalı konut kredisi faiz oranı olan yüzde 0,98 faiz oranı ile kıyaslandığında vatandaşın cebinden 200 bin lira konut kredisi çekmeleri durumunda aradaki faiz farkından dolayı 110 bin lira fazla para çıkması anlamına geliyor. 

Satış rakamları büyük oranda düşen müteahhitler ise bankalara çağrıda bulunarak konut kredisi faiz indirimi istedi. En azından kamu bankaları üzerinden yüzde 1 altında konut kredisi faiz oranı ile kredi kullandırılmasını isteyen müteahhitler bankalara uğrayacakları zararın bir miktarını karşılama teklifinde de bulundu. 

Yorumlar (31)
Garip 1 yıl önce
Cok acil mayis ayindaki gibi herkese yansiyan bir kampanya yapilmasi gerekiyor.yetkililerden acilen aciklama bekliyoruz.bu milleti bu kadar magdur etmeye hakkiniz yok
Hasan 1 yıl önce
1.65 den cekmek zorunda kaldim kampanya diye diye oldurdunuz milleti helal etmiyorum hakkimi
Misafir 1 yıl önce
Zaten bu işten zenginler faydalandı fakir yine fakir bi baksınlar bakalım 1600tl 2000tl alan kişiler den ev alan varmı bence yoktur ancak devlet bankalarından faiz indirimi yaparlarsa ozaman askeri üçretle çalışanlar faydalanabilir bizler 15 temmuz ve ekonomik savaşta hep devletin yanında olduk şimdi devletimizinde bir fedakarlık yapması lazım
Nursema 1 yıl önce
Faizler düşsün lütfen çok zor durumdayiz
Şenay 1 yıl önce
Elime tlf nu aldigim gibi haber bakiyorum artık beklemekten usandim umudum kalmıyor artık ne Olur dussun artık 10 sene sonra bi yerinden başladık böyle oldu 3 küçük çocuğum var biri okula başlıcak bu sene mahvolduk sinirlerimiz bozuldu artık düşsün
mustafa gürdal 1 yıl önce
konut kredisi faiz oranlarının en yakın zamanda düşmesini bekliyoruz.
kiracı 1 yıl önce
bende mağdurlardan biriyim. sizler bakanlıktan bi̇ri̇leri̇yle i̇leti̇şi̇me geçi̇p haber alamiyormusunuz. i̇nsanlar peri̇şan oldu. fai̇zler 0,98 den sonra 1.25 oldu düşecek di̇ye beklerken şuan 1,70 oldu şuan oranlar nerdeyse i̇ki̇ kati ve herkes ümi̇tle düşmesi̇ni̇ bekli̇yor.
Arif 1 yıl önce
Zenginleri düşünmeyi bırakıp birazda vatandaşı düşmeliler kampanya yapıyorsun zengine yeter artık
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın