Flaş İddia: Uygulamalar Bilgileri Facebook ile Paylaşıyor

Amerikan Wall Street Journal gazetesi tarafından önemli bir iddia gündeme getirildi. Konu ile ilgili olarak on milyonlarca kullanıcısı olan bazı mobil uygulamaların, kişisel verileri, kullanıcıların bilgisi dışında Facebook ile paylaştığı ifade edildi.

Bilim, Teknoloji 24.02.2019, 22:53
Flaş İddia: Uygulamalar Bilgileri Facebook ile Paylaşıyor

Amerikan Wall Street Journal gazetesi tarafından son dönemde veri ihlali skandallarıyla gündeme gelen Facebook hakkında yeni bir iddia ortaya atıldı. Konu ile ilgili olarak akıllı telefonlarda on milyonlarca kişi tarafından indirilen popüler bazı uygulamaların, kullanıcıların kişisel verilerini Facebook ile paylaşıldığı ifade edildi.

Gazete tarafından aktarılanlara göre Wall Street Journal'ın 70 uygulama üzerinde yaptığı testlerde, bu uygulamaların kalp sağlığı, tansiyonu, hamilelik durumu, almayı düşündüğü evin fiyatı gibi hassas bilgilerini kaydettikten saniyeler sonra Facebook ile paylaştığı tespit edildi.

İddiada kullanıcıları Facebook ile herhangi bir ilişkisi olmasa bile verilerinin bu sosyal medya platformu ile paylaşıldığına dikkat çekildi. Bunun yanı sıra söz konusu verilerin kullanıcıların bilgileri ve istekleri dışında paylaşıldığı ifade edildi.

FACEBOOK'TAN AÇIKLAMA GELDİ

Facebook tarafından bir açıklama yapıldı ve yapılan açıklamada bu uygulamaların internet reklamları için Facebook ile veri paylaşımında bulunduğuna işaret edildi. Bunun yanı sıra söz konusu açıklamada "Uygulama geliştiricilerine, kullanıcılarına bizimle paylaştıkları bilgiler konusunda açık olmalarını zorunlu kılıyoruz." ifadelerine yer verildi. 

Yorumlar (0)