Hawking : 'Teknoloji İnsanlığı Yok Edecek'

İnsanoğlunu karanlık bir gelecek bekliyor..

Bilim, Teknoloji 09.03.2017, 14:34
Hawking : 'Teknoloji İnsanlığı Yok Edecek'

Ünlü Astrofizikçi Stephen Hawking, 'kendi kendini yok etme' tehlikesine karşı insanlığı bir kez daha uyardı. 

The Times gazetesine konuşan Hawking, medeniyetin başlangıcından beri saldırganlığın hayatta kalmak için işlevli olduğunu vurguladı ve ekledi: "Darwinci evrim gereği, bu bizim genlerimizle ilişkili. Ancak şimdi, bu saldırganlığın nükleer ya da biyolojik savaş yoluyla bizi yok etmesi mümkün. Mantığımız ve aklımız yoluyla, bu içgüdümüzü kontrol etmemiz gerekiyor." dedi.

Hawking, 'teknoloji dünyanın sonunu getirebilecek güce sahip, kontrol altına alınmalı' uyarsında bulundu.

"Saldırganlık, evrim süresince genlerimize işlemiş. Ve şimdi bu saldırganlık, teknolojiyle birleşince hepimizi nükleer veya biyolojik bir savaşta yok etme tehlikesi yaratıyor. Bu genetik mirası, akıl ve mantıkla kontrol altına almalıyız." ifadelerini kullandı.

Hawking, "Ama bir çeşit tiranlıkla da karşılaşabiliriz. Tüm bunlar biraz felaket tellalığı gibi gözüküyor olabilir ama ben iyimserim. İnsan ırkının bu mücadelelerin üstesinden gelebileceğini düşünüyorum." şeklinde konuştu.

Akıl ve mantık ışığında hareket dilmesi ve bir dünya hükümeti kurulması gerektiğini öneren Hawking, bu adımın da başka bir probleme, bi tiranlığa, dönüşebileceğini de kabul ettiğini açıkladı.

Kamupersoneli.net

Yorumlar (0)