TC Kimlik Vermeyin!

Günümüzde internet ve telefon en büyük iletişim kaynağı iken cep telefonlarına gelen reklam mesajları dur durak bilmiyor. Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu Başkanı Ömer Fatih Sayan vatandaşları uyardı.

Bilim, Teknoloji 18.05.2016, 10:33 18.05.2016, 10:40
TC Kimlik Vermeyin!
Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu  Başkanı Ömer Fatih Sayan vatandaşlara siber güvenlik uyarısında bulundu. Fatih Sayan cep telefonlarına gelen mesajlar hakkında konuştu. Sürekli olarak gelen reklam mesajlarının güvenilir olmadığını, vatandaşların kimlik bilgilerini asla vermemeleri gerektiğini anlattı. 


Sayan, cep telefonlarına gelen reklam mesajlarının büyük çoğunluğunun sahte gruplardan geldiğini, tuzak olduğunu söyledi. Mesajlarda uygulamayı reddetmek için
TC kimlik numarası istendiğini, asla ve asla TC Kimlik numarasının paylaşılmaması gerektiğini vurguladı. İşte o sözleri ; 

"Bu bir tuzak. Listeden çıkayım derken TC numaranızı kaydediyorsunuz" 

Sayan, telekomünikasyon sektörünün üzerindeki vergi yükünün kalem sayısı yönünden azaltılmasını istedi. Turkcell Genel Müdürü Kaan Terzioğlu da sektördeki girişimciliğin başarılı olması için verimli bir vergi mevzuatının önemine dikkat çekti.

Aynı zamanda sadece cep telefonuna gelen mesajlarda değil, gelen aramalarda da aynı sıkıntılar mevcut. TC Kimlik numarası ve kimlik bilgilerini karşı taraf ile paylaşmak son derece sakıncalı. Emin olmadığınız yerlerden gelen aramalar ve mesajlarda kimlik bilgilerinizi paylaşmaktan sakınmakta fayda var. 

Kamu haberleri, teknolojik, bilimsel ve daha birçok konudaki olaylardan haberdar olmak için her zaman ki gibi kamupersoneli.net sitesini takip edebilirsiniz.
Dünya’yı avuçlara taşıyan telefonlarınıza, android uygulamamızı yüklemeniz takip etmekte fayda sağlayacaktır. 

Kamupersoneli.net

Yorumlar (0)