DGS Sonuçları Açıklandı, Sıra Tercih İşlemlerinde

Sınava giren adayların merakla beklediği DGS sonuçları ÖSYM tarafından açıklandı. Sırada tercih işlemleri var. Tercihler ne zaman yapılacak? Adaylar kaç tercih yapma hakkına sahip ? Detaylar...

DGS 25.09.2016, 10:27 25.09.2016, 10:40
DGS Sonuçları Açıklandı, Sıra Tercih İşlemlerinde
21 Ağustos 2016 tarihinde gerçekleştirilen Dikey Geçiş Sınavı (DGS) sonuçlarını adaylar uzun zamandır bekliyordu. ÖSYM'nin sınav takviminde sonuçların ne zaman açıklanacağına dair bir bilgi yoktu. Ne zaman açıklanacak? diye merak edilirken ÖSYM sınav sonuçlarını 24 Eylül 2016'da web sayfası üzerinden açıkladı.

21 Ağustos'ta yapılan DGS'de adaylar toplam 120 soru cevaplandırdılar.

DGS'nin 2016 ve önceki yıllara göre istatistikleri şöyle:
-DGS'ye 326 bin aday başvurdu, 36 bin 201 aday ise sınava girdi.
-187 adayın sınavı geçersiz sayıldı.
-152 bin 693 aday sayısal, 74 bin 219 aday sözel, 26 bin 661 aday ise eşit ağırlıktan girdi.DGS Tercihleri Ne Zaman ve Nasıl Yapılacak ?

Sınav sonuçlarının açıklanmasının ardından adaylar tercih süresinin ne zaman başlayacağını merak ediyorlar. Tercih işlemlerinin ne zaman yapılacağı ÖSYM'nin web sitesi üzerinden adaylara duyurulacak. Tercih işlemleri yayınlanan DGS Tercih Kılavuzu'na göre yapılacak.

Tercih işlemlerinden önce Tablo-2'nin detaylı bir şekilde incelenmesi gerekmektedir. Bu tabloda, önlisans bölümlerinden lisans bölümüne geçecek adayları ilgilendiren bilgiler yer alıyor. Bunun dışındaki alanlarda yapılan tercih işlemleri ise geçersiz sayılacak.

Tablo-1'de ise dikey geçiş yapacak adayları ilgilendiren bilgiler yer almaktadır.

DGS yerleştirme işlemleri, adayların puanları, tercihleri ve kontenjanlar dikkate alınarak yapılacaktır. 

Yerleştirme işlemlerinin ardından kontenjanlarda boşluk bulunması durumunda ek yerleştirme işlemleri yapılacaktır. 

İlk yerleştirme işlemleri sırasında adaylardan herhangi bir ücret alınmayacak. Ek yerleştirmeler sırasında ise 15 TL ek yerleştirme ücreti alınacak. 

Kamupersoneli.net

Yorumlar (0)