Diyanet İşleri Başkanlığı (DİB) Alo Fetva Hattı Ramazan Yoğunluğu

Diyanet İşleri Başkanlığı (DİB) 'nın Halk arasında Alo Fetva olarak bilinen Dini Sorular Bilgi Hattı'na ramazan öncesinde vatandaşlardan yoğun ilgi var. Detaylar kamu haberleri sayfasında.

Diyanet Personeli 29.05.2016, 11:41 29.05.2016, 11:43
Diyanet İşleri Başkanlığı (DİB) Alo Fetva Hattı Ramazan Yoğunluğu
 Halk arasında “Alo Fetva” olarak adlandırılan Dini Sorular Bilgi Hattı'nda ramazan öncesi yoğunluk yaşanıyor.

Erzurum Müftülüğünde kadın ve erkekler için iki ayrı birim halinde hizmet veren "Alo Fetva" hattında, yaklaşan ramazan dolayısıyla yoğunluk arttı.

Yoğunluk nedeniyle hatta görevli vaiz ve vaizeler vatandaşlardan gelen soruları cevaplamak için hummalı çalışma yürütüyor.

İl Müftü Vekili Celal Büyük, AA muhabirine yaptığı açıklamada, müftülük bünyesindeki fetva hattının en yoğun günlerini yaşadığını söyledi.

Büyük, şunları kaydetti: 

"Üç aylar içerisindeyiz, ramazan ayına da sayılı günler kaldı. Bu aylarda 'Alo Fetva' hattına ilgi artmış bulunmaktadır. Ağırlıklı ramazan ayı ile alakalı sorular geliyor. Tövbe ve istiğfar konusu, günah kavramı ve fıtır sadakasıyla ilgili sorular geliyor. Yani aya uygun şekilde sorular geliyor. Bu yoğunluğun ramazana birkaç gün kala iyice artacağını düşünüyoruz. Hattımızın ucunda alanında uzman görevlilerimiz ramazan ayında da iftardan sonra nöbet şeklinde iş başında olacaklar. Kardeşlerimizin ramazan ayında sorularını cevaplandırmaya gayret sarf edeceklerdir." 

- "Telefon yoğunluğu 3- 4 katına çıkıyor"

Hatta görevli uzman vaiz Fikrullah Çakmak da insanların kafasındaki dini sorulara cevap bularak yardımcı olmaya çalıştıklarını belirtti.

Ramazanda fetva hattında büyük yoğunluk yaşandığını dile getiren Çakmak, "Normal günlerde 50 telefon alıyoruz. Tabii bu telefon görüşmeleri zaman zaman 20 dakika sürebiliyor. Ramazan ayında bu telefon yoğunluğu 3-4 katına çıkıyor. Normalde ramazan dışında mesai saatleri içerisinde hattımızda vatandaşlara yardımcı oluyoruz. Ramazanda ise nöbet sistemiyle akşam mesaisi yapıyoruz. Yoğunluk nedeniyle gece mesaisi yaparak insanlarımızın kafasındaki soruları cevaplandırıyoruz." diye konuştu.

- "Dertleşmek için arayanlar da oluyor"

Çakmak, aile ve ticaretle ilgili soruları da sık cevapladıklarını belirterek, bazen dertleşecek birini bulamayan vatandaşların da kendilerini aradığını ifade ederek, "Konuşacak, dertleşecek birini bulamayan insanlarımız bizi arıyor ve bizimle dertleşiyor. Biz de elimizden geldiğince kendilerini motive etmeye çalışıyoruz. Ramazanda ise oruç, zekat, fitre veya televizyon programlarında tartışılan, kafalarına takılan ilmihal konularını arayıp bize soruyorlar." dedi. 

Kamupersoneli.net | Ankara
Yorumlar (0)