banner731

ABD Başkanı Trump hakkında azil süreci resmen başlatıldı!

Amerika Devleti Başkanı Donald Trump hakkında geçtiğimiz aylarda gündeme getirilen azil süreci ABD Temsilciler Meclisi tarafından resmen başlatıldı. ABD'de Trump'ın bir "cadı avı" olarak nitelendirdiği azil süreci Trump tarafından Demokrat Parti'nin başkan aday adaylarından Joe Biden ve Ukraynalı gaz şirketi Burisma'yla iş yapan oğlu Hunter Biden hakkındaki ispatlanmamış yolsuzluk iddiaları sonrasında Ukrayna'ya yapmış olduğu baskıdan dolayı başlatıldı.

DÜNYA 31.10.2019, 18:56
ABD Başkanı Trump hakkında azil süreci resmen başlatıldı!

Amerika Devleti Başkanı Donald Trump hakkında resmen azil süreci başlatılmasına karar verildi.

ABD Temsilciler Meclisi tarafından resmen başlatılan azil süreci başkanın görevden alınmasında ilk adım olarak biliniyor. Bu durumu ABD Başkanı Trump "cadı avı" olarak nitelendirse de ABD'liler gerçeklerin gün yüzüne çıkmasını merakla bekliyor.

TRUMP HAKKINDA AZİL SORUŞTURMASI NEDEN BAŞLADI?

ABD Temsilciler Meclisi'nin başlattığı azil süreci Trump ve Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelensky arasında 25 Temmuz'da yapılan telefon görüşmesi bulunuyor. Bu görüşmede ABD Başkanı Trump'ın Zelenzsky'den, Joe Biden ve Hunter Biden hakkındaki ispatlanmamış yolsuzluk iddialarını soruşturmasını talep ettiğini gösteriyor.

AZİL SÜRECİ NEDİR?

Azil, Kongre'nin bir başkanı görevden alabildiği iki aşamalı bir siyasi sürecin ilk ayağı.

Temsilciler Meclisi, azil maddelerini geçirirse, Senato bir yargılama yapmak zorunda.
Senato'daki oylamada başkanın hüküm giyebilmesi için üçte ikilik bir çoğunluk gerekiyor. Ancak Cumhuriyetçiler Senato'da çoğunluğu elinde tuttuğundan bu pek olası değil.
Tarihte sadece iki ABD Başkanı, Bill Clinton ve Andrew Johnson azil soruşturması geçirdi ancak hiçbiri görevden alınmadı.
Başkan Richard Nixon ise Watergate Skandalı sonrası, azledilip görevden uzaklaştırılmadan önce istifa etmişti.

Yorumlar (0)