ABD'de silahlı çatışmada ölen kişi sayısı 2017’de rekor düzeye ulaştı

Bireysel silahlanmanın sıklıkla tartışıldığı Amerika Birleşik Devletleri’nde, silahlı çatışmada ölen kişi sayısı 2017’de rekor düzeye ulaştı.

DÜNYA 17.12.2018, 14:23
ABD'de silahlı çatışmada ölen kişi sayısı 2017’de rekor düzeye ulaştı

Amerika Birleşik Devletleri’nde bireysel silahlanma artıyor. Ateşli silah kullanımının bilançosu ise giderek ağırlaşıyor.

Ülkede geçen yıl bu yüzden ölenlerin sayısı 40 bine yaklaştı. Bu, Amerika Birleşik Devletleri’nde ateşli silah kullanımının yol açtığı ölümlerin kayıtlarda belirtilmeye başlandığı 1979 yılından bu yana ortaya çıkan en yüksek rakam oldu. Bu ağır tabloda, ölümlerin yüzde 60’ını intiharlar oluşturdu. Geçen yıl 24 bin kişi ateşli silahla hayatına son verdi.

“Silah şiddetine acilen çözüm bulunması gerekiyor”

Silah Şiddetine Karşı Eğitim Fonu Halk Sağlığı Araştırmaları Direktörü Adelyn Allchin yaptığı yazılı açıklamada, silah şiddeti nedeniyle geçen yıl her gün yaklaşık 109 kişinin yaşamını yitirdiğini belirterek, "Bir halk sağlığı salgını olan silah şiddetine acilen çözüm bulunması gerekiyor. Bu konuyla ilgili hemen harekete geçerek, silah alımlarına bazı müdahalelerde bulunmak gerekiyor." ifadesini kullandı.

Amerika Birleşik Devletleri’nde yapılan araştırmalara göre, Amerikalıların yaklaşık yüzde 40’ı ya silah sahibi ya da yaşadığı evde bir silah bulunuyor.

Silahlar savaşlardan daha fazla can aldı

Aynı merkezlerin yıllık raporlarına göre, ABD'de 1968-1980 yılları arasında 377 bin, 1981-1998 yılları arasında 620 bin, 1999-2010 yılları arasında 364 bin, 2011-2015 yılları arasında da 167 bin kişi, ateşli silahlar sonucunda hayatını kaybetti.

ABD tarihi boyunca ülkenin girdiği savaşlarda ölen Amerikalıların sayısı 1 milyon 171 bin civarındayken ateşli silahlardan dolayı ölenlerin sayısı 1 milyon 393 bin olarak hesaplandı.

FBI kontrolleri yeterli mi?

ABD'de halkın büyük bir kısmı, FBI'ın güvenlik kontrollerinin silah satışlarını kontrol altında tutmanın en makul yolu olduğunu düşünüyor. Ancak diğer yandan, 1994-2014 yılları arasında ABD Adalet Bakanlığının, yeni silah için yapılan 180 milyon başvurudan sadece 3 milyonunu reddetmiş olması, bu kontrollerin yetersiz olduğunu savunanların elinde güçlü bir argüman olarak duruyor.

ABD'de en önemli anaysal haklardan biri olarak görülen silah edinme ve taşıma hakkı, bu ülkede yaşayan milyonlarca insanın birden fazla silah almasının temelini de oluşturuyor.

Hemen herkesin silah sahibi olması ve silaha erişimin kolay olması gibi unsurlar Chicago gibi bazı eyaletlerde ateşli silahlardan kaynaklanan adli vakaları gündelik yaşamın doğal bir parçası haline getirirken uzun yıllardır Kongre'den silahlanma hakkını kısıtlayacak bir maddenin geçirilememiş olması, ülkede kısır döngüye de neden oluyor.

Yorumlar (0)