ABD İran'a Yönelik Yaptırımlarda Türkiye Dahil 8 Ülkenin Muafiyetini Kaldırıyor... Türkiye'den Flaş Tepki!

Amerika Birleşik Devletleri Başkanı Donald Trump, İran'a yönelik petrol yaptırımları konusunda Türkiye dahil 8 ülkeye tanınan muafiyetlere son veriyor. ABD'nin İran'dan petrol ithal eden sekiz ülkeye tanınan muafiyeti 2 Mayıs itibariyle kaldıracağını açıklamasına, Türkiye sert tepki verdi. Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, "ABD’nin İran’dan petrol ithali yasağına getirilen muafiyetlere son vermesi bölgesel barış ve istikrara hizmet etmeyecek ve İran halkına zarar verecek. Tek taraflı yaptırımları ve komşularımızla nasıl ilişki kuracağımız konusundaki dayatmaları kabul etmiyoruz" dedi.

DÜNYA 22.04.2019, 18:23 22.04.2019, 19:02
ABD İran'a Yönelik Yaptırımlarda Türkiye Dahil 8 Ülkenin Muafiyetini Kaldırıyor... Türkiye'den Flaş Tepki!

Amerika Birleşik Devletleri Başkanı Donald Trump, İran'a yönelik petrol yaptırımları konusunda Türkiye dahil 8 ülkeye tanınan muafiyetlere son veriyor. Beyaz Saray'dan yapılan açıklamaya göre mayıs ayında süresi biten petrol muafiyetleri yenilenmeyecek.

Konuyla ilgili açıklama yapan ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo, muafiyet döneminin biteceği 1 Mayıs'tan itibaren İran yaptırımlarına riayet edilmesi hususunda ilgili devlet ve kurumları sert sözlerle uyardı.

Pompeo şunları söyledi: "Geçen kasım ayında 7 ülkeye ve Tayvan'a muafiyet sağladık. Bugün bu muafiyetlerin sona ereceğini duyuruyorum. Sıfır toleransa yöneliyoruz. Yaptırımlara uyulup uyulmadığını yakından takip edeceğiz. İran'la iş birliğine giden devlet veya kurumların (bu iş birliğinden) elde edecekleri kazanç, alacakları riske değmeyecektir."

"İran bu parayı Hamas ve Hizbullah gibi terör örgütlerini desteklemek için kullanacaktı"

Trump'ın nükleer anlaşmadan çekildikten sonra, İran'a tarihin en ağır baskı politikasını uyguladığını ifade eden Pompeo, yaptırımların İran rejimine faturasının 10 milyar dolar olduğunu tahmin ettiklerini belirtti.

"İran bu parayı Hamas ve Hizbullah gibi terör örgütlerini desteklemek ve füze programı için kullanacaktı." diyen Pompeo'nun açıklamalarına göre Tahran, yaptırımlardan önce petrol satışlarından 50 milyar dolar elde ediyordu.

Pompeo, söz konusu kararı alırken petrol sektöründe istikrarın korunması için tüm hesaplamaları yaptıklarını ve petrol tedariki için Suudi Arabistan ve Birleşik Arap Emirlikleri'ne güvence verdiğini ifade etti.

Türkiye'den ilk tepki: Dayatmaları kabul etmiyoruz

ABD'nin kararına tepki gösteren Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, sosyal medya hesabındaki açıklamasında şu ifadelere yer verdi:

"ABD’nin İran’dan petrol ithali yasağına getirilen muafiyetlere son vermesi bölgesel barış ve istikrara hizmet etmeyecek ve İran halkına zarar verecek. Tek taraflı yaptırımları ve komşularımızla nasıl ilişki kuracağımız konusundaki dayatmaları kabul etmiyoruz."

İran: Muafiyetin son bulmasının Tahran için bir değeri yok

Petrol ihracatına yönelik muafiyetlerin son bulmasının İran için bir önemi olmadığını duyuran Tahran yönetimi ise müttefik devletlerle temas halinde olduklarını ve duruma göre hareket edeceklerini açıkladı.

ABD'nin İran petrolü muafiyetlerini kaldırması petrol fiyatlarını nasıl etkiler?

ABD'nin sekiz ülkeyi İran yaptırımlarından muaf tutmaya son vereceğini açıklaması, petrol fiyatlarının 2019 zirvesine çıkmasına neden oldu.

Ham petrolün varil fiyatı yüzde 3,3 yükselerek 74 dolar oldu. Böylece petrol fiyatları Kasım 2018'den beri en yüksek seviyesine çıktı.

Beyaz Saray'dan yapılan açıklamada, İran'ın uluslararası enerji piyasalarından dışlanmasıyla oluşacak petrol arzı açığının, Suudi Arabistan ve Birleşik Arap Emirlikleri'nin üretim artırarak kapatacağı belirtildi.

Haber sabah saatlerinde ABD basınına sızmış ve petrol fiyatları yeni haftaya yükselişle başlamıştı.

ABD tipi ham petrolün (WTI) varil fiyatı, yüzde 2,9 artışla 65,87 dolar oldu. Bu da 31 Ekim'den beri en yüksek seviye.

Yorumlar (0)