ABD'nin İran Yaptırımına Karşı Çin Rest Çekti! "İranlı Şirketlerin Yasal Çıkarlarını Korumak..."

ABD'nin aralarında Türkiye'nin de bulunduğu İran'dan petrol alan ülkelere yönelik muafiyetine son verme kararı günlerdir tartışılıyor. Konuya ilişkin Çin hükümetinden de bir açıklama geldi. Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Geng Shuang yaptığı basın toplantısında yaptırımlara rağmen Tahran yönetimi ile ticari ilişkilerin devam edeceğini söyledi.

DÜNYA 24.04.2019, 09:54
ABD'nin İran Yaptırımına Karşı Çin Rest Çekti! "İranlı Şirketlerin Yasal Çıkarlarını Korumak..."

ABD'nin İran'dan petrol alan ülkelere yönelik muafiyetine son verme kararı, ham petrol fiyatlarında artışa neden olmuştu. Aralarında Türkiye'nin de olduğu  Çin, Hindistan, Japonya, Güney Kore, Tayvan, İtalya ve Yunanistan'ın muafiyet kapsamının bitirilmesinin ardından Çin hükümetinden ilk tepki geldi.

Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Geng Shuang, düzenlediği basın toplantısında ABD’nin İran’a uyguladığı yaptırımlara rağmen Tahran yönetimi ile ticari ilişkilerin devam edeceğini söyledi. 

Shuang, “Çin, ABD tarafından uygulanan tek taraflı yaptırımlara ve uzun vadeli yargı kararlarına karşı çıkıyor. İran'la işbirliğimiz açık, şeffaf, yasal ve meşru. Bu nedenle saygı gösterilmesi gerekiyor" dedi.

Çin’in İranlı şirketlerin yasal çıkarlarını korumak istediğini belirten Geng, “Çin hükümeti İranlı şirketlerin yasal çıkarlarını ve istikrarlı uluslararası enerji piyasalarına katkısını ve buradaki rolünü koruma eğilimindedir” ifadelerini kullandı.

Yorumlar (0)