ABD Rusya'ya nükleer anlaşmaya uymak için 60 gün verdi

ABD, Washington'a Salı günü Rusya'ya 60 gün süren bir ültimatom verdi ve Washington'un füzeleri Avrupa'dan uzak tutan bir silah kontrol anlaşmasının ihlali olduğunu söyledi.

DÜNYA 04.12.2018, 22:43
ABD Rusya'ya nükleer anlaşmaya uymak için 60 gün verdi

Almanya'nın yönettiği NATO müttefikleri, ABD'nin Dışişleri Bakanı Mike Pompeo'yu Brüksel'de yaptığı toplantıda, Washington'un, Ortadoğu'daki Nükleer Kuvvetler Anlaşması'ndan çekilmesinden önce, Avrupa'da yeni bir silahlanma yarışından korkarak, son bir şansa diplomasi vermek için baskı yaptı.

Buna karşılık, NATO dışişleri bakanları Rusya’yı, ABD’yi destekleyen bir açıklamada INF anlaşmasının “maddi ihlalinde” resmi olarak beyan etmeyi kabul ettiler.

Rusya, nükleer savaş başlıkları taşıyabilecek ve kısa zamanda Avrupa şehirlerine vurabilecek arazi tabanlı, orta menzilli Cruise füzesi geliştirilmesini reddediyor.

NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, Rusya'nın Pompeo'nun “SSC-8 füzelerinin çoklu taburları” olduğunu söylemekten vazgeçmesi için yoğun bir diplomatik itiraz olacağını söylese de, Washington Şubat ayında çekilmeye hazırlanıyor.

“Menzili, Avrupa'ya doğrudan bir tehdit oluşturuyor” dedi Pompeo, NATO'daki muadilleriyle yaptığı görüşme sonrasında, Novator 9M729 olarak da adlandırılan füzelerden bahsetti. Bakan, Rusya'nın eylemlerinin “Amerika'nın ulusal güvenliğini ve müttefiklerimizin büyük ölçüde zarar verdiğini” de sözlerine ekledi.

Pompeo, ABD hükümetinin sorunu 2013'ten beri Moskova ile en az 30 kez gündeme getirdiğini, ancak inkar ve karşı eylemler olduğunu söylediğini söyledi.

Pompeo, "Bu gerçekler ışığında, ABD Rusya'yı anlaşmazlığın ihlal edildiğini ilan ediyor ve yükümlülüklerimizi askıya alacak ... Rusya tam ve doğrulanabilir uyum sağlanmadıkça 60 gün içinde etkili olacak." Dedi.

O, Washington'un o dönemden sonra Avrupa'daki askeri dengeyi yeniden kurmaya zorlanacağını ancak daha fazla ayrıntı vermeyi reddettiğini, ancak o zamana kadar yeni füzelerin test ve dağıtımlarının beklediğini belirtti.

Almanya, Hollanda ve Belçika, 1980'lerde olduğu gibi, Avrupa'daki ABD füzelerinin konuşlandırmasından endişe duyuyor.

O zamanki Cumhurbaşkanı Ronald Reagan ve Sovyet lideri Mihail Gorbaçov tarafından müzakere edilen ve ABD Senatosu tarafından onaylanan INF anlaşması, dünyanın en büyük iki nükleer gücünün orta menzilli füze silahlarını elimine etti ve kısa sürede nükleer bir grev başlatma yeteneklerini azalttı.

Sovyetler Birliği SS-20'leri Avrupa menzilinden geri çekerken, İngiltere ve Batı Almanya'da görevlendirilen ABD Cruise ve Pershing füzeleri de antlaşma sonucu kaldırıldı.

Yorumlar (0)