ABD WikiLeaks'in kurucusu Julian Assange'ın iadesi için resmi talepte bulundu

ABD'nin WikiLeaks'in kurucusu Julian Assange'ın iadesi için İngiltereye talepte bulunduğu iddia edildi. Assange, 2012 yılında, Londra'daki Ekvador Başkonsolosluğuna sığınmıştı. WikiLeaks kurucusu, yöneltilen tüm suçlamalardan hüküm giymesi halinde 175 yıl hapis cezasına çarptırılabilir.

DÜNYA 11.06.2019, 11:25 11.06.2019, 11:56
ABD WikiLeaks'in kurucusu Julian Assange'ın iadesi için resmi talepte bulundu

ABD'nin, WikiLeaks'in kurucusu Julian Assange’ın iadesi için İngiltere’ye resmi bir talepte bulunduğu öne sürüldü. 

ABD basınında yer alan habere göre, Washington’ın Assange'ın iadesi için İngiltere’ye talepte bulunduğunu duyurdu. Assange sağlık sebeblerinden dolayı 30 Mayıs'taki ABD'ye iade sürecinin hazırlık duruşmasına katılmamıştı. Bu duruşmanın yarın Assange’ın tutulduğu Belmarsh Cezaevinde yapılması bekleniyor. 

175 yıl hapis cezasına çarptırırabilir 

Assange'a, ABD'de son olarak ‘Casusluk Kanunu’ kapsamında milli savunma bilgilerini yasa dışı yollardan edindiği gerekçesiyle 17 yeni suçlama yöneltilmişti. Bu suçlamalar arasında gizli kaynakların isimlerini edinmek ve yayımlamak da buluyordu. WikiLeaks kurucusu, kendisine yöneltilen tüm suçlamalardan hüküm giymesi halinde 175 yıl hapis cezasına çarptırılabilir.

Assange için İsveç Savcılığı da tecavüz iddiasıyla 13 Mayıs’ta yeni bir soruşturma açmıştı.

Julian Assange hakkında

Julian Assange, 2006’da gizli bilgi ve fotoğrafları yayımlayan Wikileaks’i kurdu, 2010’da ABD askerlerinin Irak’ta bir helikopterden ateş açarak 18 sivili öldürdüklerini gösteren görüntülerle dünya çapında manşete çıktı. Ancak Assange, aynı yıl içinde İsveçli savcıların, cinsel saldırı iddialarına ilişkin hakkında uluslararası yakalama kararı çıkartmasının ardından İngiltere’de gözaltına alındı.

İsveçli yetkililer, onu konuşma yapmak için Stockholm’de bulunduğu sırada bir kadına tecavüz ve diğerine cinsel taciz iddiaları nedeniyle sorgulamak istediklerini söyledi. Assange her iki yakınlaşmanın da kadınların rızaları dahilinde olduğunu söylüyor.

Ne olmuştu?

İngiltere'de 2012 yılında mahkeme, Julian Assange'ın cinsel taciz ve tecavüz suçlamalarıyla karşı karşıya kaldığı İsveç'e iadesine karar vermişti. Assange bunun üzerine Ekvador Büyükelçiliğine sığınmıştı. 

Ancak Ekvador'un Assange'a verdiği sığınma hakkını, kuralları sürekli ihlal ettiği gerekçesiyle kaldırdığını açıklamasının hemen ardından Assange 11 Nisan’da gözaltına alınmıştı. Daha sonra Amerikalı yetkililerin iade talebi ve kefalet koşullarını yerine getirmemesini gerekçesiyle tutuklanmıştı.

Assange, devlete ait gizli dosyaları sızdırmak için Amerikalı eski askeri istihbarat analisti Chelsea Manning ile işbirliği yapmakla suçlanıyor. 

Assange'nin kurduğu Wikileaks, 2010 yılında, ABD'nin Irak ve Afganistan'da işlediği suçları da delillendiren çok sayıda gizli belgeyi yayımlamıştı.

Yorumlar (0)