ABD'li otomotiv devi 5 fabrikasını kapatıyor

ABD'li otomotiv devi General Motors'un (GM) yeniden yapılanma planları çerçevesinde 5 fabrikasını kapatacağı ve çalışan sayısını yüzde 15 azaltacağı bildirildi.

ABD'li otomotiv devi 5 fabrikasını kapatıyor

Detroit merkezli şirketten yapılan açıklamada, imalat kapasitesi ve iş  gücü tasarruflarını artırmak amacıyla yeniden yapılandırılacağı ifade edildi.

Bu çerçevede, 4'ü ABD'nin Michigan, Maryland ve Ohio eyaletlerinde ve  biri Kanada'nın Ontario eyaletindeki olmak üzere 5 üretim tesisinin gelecek yıl  içinde kapatılacağı belirtilen açıklamada, çalışan sayısının da yüzde 15  azaltılacağı duyuruldu.

Şirketin nakit akışını yıllık 6 milyar dolarartırması beklenen bu  adımların, GM'nin 10-15 bin arasında çalışanıyla yollarını ayırmasına neden  olacağı kaydedildi.

GM'nin Başkanı ve Üst Düzey Yöneticisi Mary Barra, konuya ilişkin  açıklamasında, "Bugün attığımız adımlar son derece atik, dirençli ve karlı olma  yolundaki dönüşümümüzü devam ettiriyor. Şirketimizi uzun vadeli başarıya  ulaştırmak için değişen piyasa koşullarının ve müşteri tercihlerinin önünden  gitmemiz gerektiğini biliyoruz." ifadelerini kullandı.

Bu arada, GM'nin New York borsasında işlem gören hisseleri,  açıklamanın ardından yüzde 6 değer kazandı.

Kaynaklara göre, General Motors, Oshawa'daki tesisini, otonom ve sıfır emisyonlu araçlara odaklanmak üzere küresel operasyonlarının yeniden yapılandırılmasının bir parçası olarak ele geçiriyor.

General Motors'un planı hakkında bilgi veren iki kaynak, Oshawa'dakini tamamen kapatılacağını söyledi. Bu kaynaklar, Kanada'nın otomobil devinin yatırımından etkilenen tek ülkeyi yatırımlarını geleneksel araçlardan uzaklaştırmadığını söyledi.

Başbakan Justin Trudeau ve Ontario Premier Doug Ford'un ofisleri Pazartesi günkü resmi duyurudan önce Pazar günü geç saatlerde karar hakkında bilgilendirildi. Bir federal yetkili daha sonra Globe ve Mail'e hükümetin kapanışın etkisini ve oto işçilerinin işine yardıma yardımcı olmak için ne gibi önlemler alacağını söyledi.

Geçtiğimiz sonbaharda GM, elektrikli otomobiller için pazardaki varlığını genişletme stratejisini ortaya koydu ve 18 ay içinde sıfır emisyon filosuna doğru daha geniş bir itici güç olarak iki yeni model getireceğini söyledi. Şirket, 2023 yılına kadar 20 yeni elektrikli araç fırlatmayı planladığını, ancak tamamen elektrikli bir teklif için tarih belirlemediğini söyledi. O sırada şirket, elektrikli araçlara geçişte işlerin kaybedilmesini beklemediğini söyledi.

Fabrika, bir montaj hattını yükseltmek için 400 milyon dolarlık yatırım yapmak üzere bir GM planı tarafından 2016 yılında yakın bir zamanda kapatıldı. Otomatik işçileri temsil eden birlik olan Unifor, söz konusu yatırımın ortadan kalktığı anda fabrikanın 2019'da kapanacağından korktu.

Bununla birlikte, Kanada'daki otomobil üreticileri, Amerika Birleşik Devletleri ve Meksika'nın bazı bölgelerindeki fabrikalarda olduğundan daha fazla işçilik masrafları ve diğer masraflarla karşı karşıyadır.

Haber, Kuzey Amerika serbest ticaret anlaşmasının yeniden müzakere edilmesinden kısa bir süre sonra geliyor. Yeni üç yönlü anlaşma için yapılan görüşmeler, Kuzey Amerika'daki tarife içermeyen araçların içeriğinde yüzde 62.5'ten yüzde 75'e kadar artış sağladı. Buna ek olarak, bir aracın yüzde 40'ını, saatte 16 dolar kazanan işçiler tarafından yapılmasını gerektirdi. Kanada’daki ve ABD’deki araba tesislerini Meksika’dakilere göre değiştirdi.

Önerilen ticaret anlaşması, ABD Başkanı Donald Trump’ın sırasıyla yüzde 25 ve yüzde 10’luk ithal çelik ve alüminyum ürünlere uyguladığı tarifeleri ele almadı. Ford Motor Co., metal tarife maliyetinin 1 milyar dolar kar ettiğini belirtti.

Otomotiv Parçaları Üreticisi Derneği başkanı Flavio Volpe, son zamanlardaki serbest ticaret görüşmelerinden önce Meksika otomotiv fabrikalarına yatırım dalgası olduğunu söyledi. GM'nin Oshawa tesisinin, diğer Kanadalı tesisler gibi, yüksek kaliteli araçlar üretmek için endüstri ödülleri kazandığında bile işletme maliyetlerini artırdığını belirtti.

Volpe, “Oshawa'daki General Motors, 1908'den bu yana bu bölgede demir attı” dedi.

Çıkış yapan Oshawa belediye başkanı John Henry Pazar akşamı verdiği röportajda, medya haberleriyle sadece kapanışları duyduğunu ve GM'de herhangi biriyle temas kurmamış olduğunu söyledi.

Bay Henry, “Hala şok ve bunun bir söylenti olduğunu umuyorum” dedi.

Bay Henry hala GM'de çalışan aile üyeleri olduğunu söyledi. Babası fabrikada bir hat işçisi ve ustabaşıydı ve kız kardeşi üniversitede çalışırken orada çalışıyordu.

“Bu [kapanış] birçok insanı etkileyecektir. Bitkide bulunan her oto tamircisi Oshawa'da yaşamaz. Bir çok topluluk, Port Hope, Cobourg, Peterborough, Lindsay, Kawartha Gölleri Şehri ve daha sonra bütün Durham bölgesini etkileyecek ”dedi.

Detroit merkezli GM, Haziran ayında ABD hükümeti, Çin ve Avrupa'dan gelen ithalatların yanı sıra metaller için gümrük vergileri artırmanın daha yüksek otomobil fiyatlarına, daha düşük satışlara ve daha az işlere yol açacağı konusunda uyardı.

GM, “ABD'deki araç satışlarındaki düşüş ve iş gücümüz üzerindeki olumsuz etki ile buradaki tedarik üssü ve çevre topluluklardaki işleri tehdit eden faktörler arasındaki ilişkiyi görmezden gelinemez.” Dedi. “Alternatif olarak, fiyatlar arttığında ve tarifelerin ya da fabrika hareketlerinin yükünü üstlenmeyi tercih edersek, bu durum çalışanlarımız için daha az yatırım, daha az iş ve daha düşük ücretlere yol açabilir.”

Ekim ayında, Detroit News, GM'nin Kuzey Amerika'da 18.000 maaşlı çalışanına gönüllü sefere paketleri sunduğunu bildirdi.

Satış hacmi yıllık bazda bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 15 azalmasına rağmen, GM en son çeyrekte 2,5 milyar ABD doları kar elde etti.

Kamu Personeli

Sosyal medyada bizi takip edin. Kamu haberlerini ve gündemi birlikte yorumluyoruz..

Facebook sayfamız için TIKLAYIN

Twitter sayfamız için TIKLAYIN

instagram sayfamız için TIKLAYIN

Yasal Uyarı: KamuPersoneli.net özel haberleri için içeriğin bir bölümü yada tamamı izinsiz alıntılanıp başka mecralarda yayınlanamaz, yayınlayanlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır. Ancak, kaynak olarak gösterilip KamuPersoneli.net anasayfasına veya haberin adresine aktif link kullanılarak içerikten alıntı yapılabilir.

Güncelleme Tarihi: 26 Kasım 2018, 22:14
YORUM EKLE