Akaryakıta yapılan zam oranı karşısında Başbakan Yardımcısının istifası protestoları durduramadı

Geçtiğimiz günlerde Bulgaristan hükümeti akaryakıta yaklaşık yüzde 15 gibi zam yaptı. Zam sonrası gelen tepkiler karşısında istifa eden Başbakan Yardımcısı Simeonov’un istifası yetmedi. Protestocular son olarak Türkiye sınır kapısına giden yolu trafiğe kapattılar.

Akaryakıta yapılan zam oranı karşısında Başbakan Yardımcısının istifası protestoları durduramadı

Bulgaristan’da akaryakıt fiyatlarına yapılan zamlara karşı aynı anda başlatılan protesto eylemleri sürüyor. Bugün yaklaşık 15 şehirde düzenlenen eylemlerde hayat pahalılığından yakınan göstericiler hükümetin istifasını istedi. Uluslararası yolları trafiğe kapatan protestocular, Bulgaristan-Türkiye sınırındaki Kapıkule ve Hamzabeyli gümrük kapılarına giden otoyolları trafiğe kapattı. Otoyolların kapatılmasına izin vermeyen güvenlik güçleri ile protestocular arasında küçük çaplı arbede yaşandı. 
Yunanistan’da giden yolları da kapatan protestocular ile polis arasında yaşanan küçük çaplı çatışmalarda yaralananların olmadığı belirtildi. Yolları kapatılmalarına izin verilmeyen protestocular, şehir merkezlerinde araç konvoylarıyla tur atmaya devam ediyor. 

Başbakan Yardımcısı Simeonov’un istifası yetmedi 


İktidardaki koalisyon hükümetinin ortaklarından Bulgaristan Ulusal Kurtuluş Cephesi'nin (NFSB) Genel Başkanı ve Başbakan Yardımcısı Valeri Simeonov’un, geçtiğimiz gün protestoların yayılmasını önlemek amacıyla istifa ettiğini açıklamasına rağmen eylemler hız kesmiyor. Engelli çocuk sahibi binlerce annenin, çocuklarına sağlanan sosyal hakların iyileştirilmesi için yaptıkları gösteriler sırasında Simeonov'un kullandığı sözler büyük tepki çekmişti. Simeonov, eylemlerin devam ettiği sırada kadınlar için "Çocuklarını spekülasyon için kullanan çığırtkan anneler" ifadesini kullanmıştı. 

Bulgaristan’daki siyasi gözlemciler, akaryakıt fiyatlarına karşı başlatılan ve hükümetin istifası istekleriyle devam eden eylemlerin aslında ülkedeki yoksulluğa karşı olduğunu belirterek, Avrupa Birliği üyeleri arasında en düşük asgari ücretin Bulgaristan’da olduğuna dikkat çekiyor.

Bulgaristan haricinde Fransa'da da durum aynıydı.

Fransa hükümetinin akaryakıt fiyatlarına getirdiği ek vergilere tepki gösteren yüzbinlerce eylemci, farklı kentlerde protestolar düzenledi. Ülkenin güneyindeki Savoie bölgesindeki protestolar sırasında yaşanan bir kaza ise, 63 yaşındaki bir eylemcinin ölümüyle sonuçlandı.

Kamu Personeli

Sosyal medyada bizi takip edin. Kamu haberlerini ve gündemi birlikte yorumluyoruz..

Facebook sayfamız için TIKLAYIN

Twitter sayfamız için TIKLAYIN

instagram sayfamız için TIKLAYIN

Yasal Uyarı: KamuPersoneli.net özel haberleri için içeriğin bir bölümü yada tamamı izinsiz alıntılanıp başka mecralarda yayınlanamaz, yayınlayanlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır. Ancak, kaynak olarak gösterilip KamuPersoneli.net anasayfasına veya haberin adresine aktif link kullanılarak içerikten alıntı yapılabilir.

Güncelleme Tarihi: 19 Kasım 2018, 00:13
YORUM EKLE