Arnavutluk Tiran’da yapılan ve Balkanlar’ın en büyük camisi "Namazgah Cami" yıl sonu ibadete açılacak

Diyanet İşleri Başkanlığı ve Türk Diyanet Vakfı (TDV) tarafından Arnavutluk’un başkenti Tiran’da yapılan ve Balkanlar’ın en büyük camisi "Namazgah Cami" yıl sonu ibadete açılacak.

Arnavutluk Tiran’da yapılan ve Balkanlar’ın en büyük camisi "Namazgah Cami" yıl sonu ibadete açılacak

TDV'den yapılan yazılı açıklamada, temeli Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın katılımıyla 2015'te atılan ve inşaatı yüzde 70 oranında tamamlanan caminin, Balkanlar'ın en büyük camisi olma özelliğini taşıdığı belirtildi.

Açıklamada, bölge Müslümanlarının 100 yıllık rüyası olan caminin yıl sonuna kadar tamamlanarak ibadete açılmasının planlandığı ifade edildi.

10 bin kişi aynı anda namaz kılabilecek

Tiran'da halk arasında "Namazgah" olanak bilinen bölgede 10 dönüm arazi üzerine inşa edilen caminin 5 bin kişilik cemaat kapasitesine sahip olduğu, camide dış alanlarıyla birlikte 10 bin kişinin aynı anda namaz kılabileceği belirtildi.

Külliye olarak inşa edilen ve Tiran'ın sembollerinden biri haline gelen camide, kütüphane, kültür merkezi, otopark, Kur'an kursu, sergi salonu, yemekhane ve konferans salonunun yer alacağı, ayrıca caminin yanına "Birlikte Yaşam Müzesi" adında, bir müzenin inşa edileceği bildirildi.

Bölgede yaşayan Müslümanların ibadethane ihtiyacını büyük ölçüde karşılamayı amaçlayan caminin, gelenekten geleceğe uzanan ve gelenekle teknolojiyi bütünleştiren, bugünün inşaat teknolojisi ile Balkanlar'da hakim olan klasik Osmanlı mimarisi üslubunu buluşturan bir yapı olarak tasarlandığı kaydedildi.

Kamu Personeli

Sosyal medyada bizi takip edin. Kamu haberlerini ve gündemi birlikte yorumluyoruz..

Facebook sayfamız için TIKLAYIN

Twitter sayfamız için TIKLAYIN

instagram sayfamız için TIKLAYIN

Yasal Uyarı: KamuPersoneli.net özel haberleri için içeriğin bir bölümü yada tamamı izinsiz alıntılanıp başka mecralarda yayınlanamaz, yayınlayanlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır. Ancak, kaynak olarak gösterilip KamuPersoneli.net anasayfasına veya haberin adresine aktif link kullanılarak içerikten alıntı yapılabilir.

YORUM EKLE