Asgari ücret arttırılması talebiyle binlerce işçi greve başladı

Belçika'da çeşitli işçi sendikaları emeklilik şartlarının düzeltilmesi ve asgari ücretin artırılması talebiyle grev başlattı.

DÜNYA 14.12.2018, 17:26 14.12.2018, 17:43 probil
Asgari ücret arttırılması talebiyle binlerce işçi greve başladı

Belçika'da Emeklilik şartları ve asgari ücret arttırılması talebiyle binlerce işçi greve başladı.

Çeşitli işçi sendikalarının çağrısı üzerine Belçika genelinde binlerce çalışan 1 günlük grev başlattı.

Sendikalar grevle ilgili yayınladıkları açıklamada, Belçika hükümetinin kemer sıkma tedbirleri doğrultusunda emeklilik sisteminde uygulamaya koyduğu kesintileri ve değişiklikleri eleştirdi.

Belçika'da emeklilik yaşının kademeli olarak 67'ye yükseltilmesi uygulamasının 65 yaşa geri çekilmesini talep eden sendikalar, emekli aylıklarının da en az bin 500 avro seviyesine çıkartılmasını istedi.

Sendikalar, son yıllarda çalışanların alım güçlerinin azaldığına dikkat çekerek, 2019 ve 2020 yıllarında asgari ücretin saatlik 14 avroya yükseltilmesi çağrısında bulundu. 

Belçika Asgari Ücreti Ne Kadar?

Belçika asgari ücreti 2018 Ocak ayı itibarıyla 1,562 € / AYLIK olarak belirlenmiş durumda.  Hemen alt başlıkta anlatacaklarımızı harfi harfine uygularsanız Belçika’da 4-5 kişilik bir aileyseniz aylık harcamanız kira haricinde 750 €’yu geçmeyecektir. Bu kapsamda asgari ücretle çalışan iki kişi çok rahat para biriktirebilir.

Belçika’da Yaşam Nasıl?

Belçika dünyada görebileceğiniz en pahalı ülkelerden birisi. Mutfak harcamaları için kişi başı 100 ila 120 € arasında market alışverişiyle yeterli beslenebilirsiniz. Dışarıda yemek konusuna değinecek olursak Belçika’da bunu sakın yapmayın. Çünkü dışarıda yemek Belçika’da çok pahalı.

Ev kiraları yine Belçika’da çok yüksek. Türkiye’deki gibi 3+1 bir ev alayım deseniz aylık 1000 €’dan fazla kira ödemek durumunda kalırsınız. Bu yüzden ihtiyacınızdan fazlasını almayın.

Belçika’da para biriktirmek çok kolay. Fakat bu sizin tutumunuza göre değişir. Nasıl mı? Her üşüdüğünüz zaman doğalgazı açmayacaksınız, dışarıdan yemek yemeyeceksiniz, karılı kocalı çalışmak zorundasınız.

Eğlence için zaten Belçika’da kesinlikle para harcanmıyor. Çünkü belediyenin tüm eğlence tesisleri var. Havuzundan, lunparkına kadar ücretsiz girip sonuna kadar eğlenebiliyorsunuz.

Yorumlar (0)