Birleşmiş Milletlerden Flaş Açıklama: ABD'nin Gücü Azalıyor

Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Antonio Guterres son dönemlerde ABD'nin başlatmış olduğu ticaret savaşı ile ilgili bir dergiye yapmış olduğu açıklamalarında çok konuşulacak açıklamalarda bulundu. Bu kapsamda yapmış olduğu konuşmasında Guterres ABD'nin gücünün azaldığını söyledi.

DÜNYA 13.09.2018, 21:27 13.09.2018, 23:12
Birleşmiş Milletlerden Flaş Açıklama: ABD'nin Gücü Azalıyor

Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Antonio Guterres, The Atlantic dergisine bir mülakat verdi. Dergiye yapmış olduğu açıklamalarında dünyada yaşanan ekonomik gelişmelere değinen Guterres, ABD kaynaklı yaşanan ticaret savaşına değindi. 

Bu çerçevede çok konuşulacak açıklamalarda bulunan BM Genel Sekreteri Antonio Guterres, ABD'ye yönelik dikkat çeken ifadeler kullandı. 

ABD'NİN GÜCÜ AZALIYOR

Antonio Guterres, ABD'nin Çin'e yönelik başlatmış olduğu ekonomi savaşına atıfta bulunarak ABD'nin önceki dönemlerde etkili olan baskın rolünün artık bulunmadığını söyledi. Dünyanın ABD'ye ilgisinin daha az olduğunu ifade eden Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Antonio Guterres,  "ABD, bugün ticaret ve birtakım konularla uğraşıyor. Daha önce uluslararası ilişkilerde baskın bir rolü olan Amerikan toplumunun bugün ilgisi daha az." ifadelerini kullandı. 

ABD ve ticaret savaşlarına yönelik açıklamalarında ayrıca ABD önderliğindeki sürecin sona erdiğini söyleyen Genel Sekreter Guterres, yeni düzende çok sayıda gücün etkili olacağını bildirdi. ABD'nin yeni düzene alışması gerektiğini ifade eden Guterres konuşmasında şu ifadeleri kullandı. "Dünya parçalara ayrılmış bir durumda ve Soğuk Savaş'ın bitmesinden bu yana Amerika önderliğindeki düzen henüz tanımlanmamış çok sayıda gücün etkin olduğu bir düzene doğru gidiyor, ABD'nin ve dünyanın bu yeni duruma alışması gerekiyor."

Kamupersoneli.net - ANKARA

Yorumlar (0)