BM iklim müzakereleri Polonya'da 'acil' eylem çağrısı ile açıldı

Yaklaşık 200 ülkeden temsilciler, Pazar günü BM iklim müzakerelerini sert çevre uyarılarına ve iklim değişikliğinin yol açtığı "acil" tehditlere karşı harekete geçme çağrısı karşısında kışkırtmaya başladılar.

BM iklim müzakereleri Polonya'da 'acil' eylem çağrısı ile açıldı

COP24 iklim zirvesi, ulusların 2015 Paris anlaşmasında , küresel ısınmayı önlemek için sıcaklık artışlarını sınırlamak için verdikleri vaatleri uygulama yolları üzerinde anlaşmaya varmayı görecek .

Dünya, iklim değişikliğinin etkilerini ilk elden görmüştü: Ölümcül vahşi ateşlerin, sıcak dalgaların ve kasırgaların bir kesişen yükselen denizler tarafından daha yıkıcı hale geldi.

Nadir bir müdahalede, önceki BM iklim zirvelerinin başkanları , Polonya madencilik şehri Katowice'de devletlerin "bu acil tehditlerin üstesinden gelmek için kararlı bir karar almaları" çağrısında bulunan görüşmelerin devam etmesi üzerine ortak bir bildiri yayınladılar.

AFP tarafından elde edilen açıklamada, "İklim değişikliğinin etkilerinin göz ardı edilmesinin giderek zor olduğu" ifadesi yer aldı. "Ekonomilerimizin ve toplumlarımızın derin dönüşümlerine ihtiyacımız var."

Ancak Pazar günü üç saat boyunca ertelenen görüşmelerdeki partiler, sert siyasi baş ağrısıyla karşı karşıya.

Ve toz hala ABD Başkanı Donald Trump'ın Paris anlaşmasını bozma kararında...

Cumartesi günü G20 liderleri, Buenos Aires'teki zirvesinden sonra Paris Anlaşmasının "geri döndürülemez" olduğunu belirten son bir bildiriyi kabul ettiler.

Ancak, ABD'nin "dönüm noktası kararından geri çekilme kararını yinelediğini" söyledi.

Katowice'deki Paris hedefleri konusunda sağlam bir ilerleme bile, bir dizi önemli iklim raporunun belirttiği gibi, küresel ısınmayı önlemek için yeterli olmayabilir.

Kamu Personeli

Sosyal medyada bizi takip edin. Kamu haberlerini ve gündemi birlikte yorumluyoruz..

Facebook sayfamız için TIKLAYIN

Twitter sayfamız için TIKLAYIN

instagram sayfamız için TIKLAYIN

Yasal Uyarı: KamuPersoneli.net özel haberleri için içeriğin bir bölümü yada tamamı izinsiz alıntılanıp başka mecralarda yayınlanamaz, yayınlayanlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır. Ancak, kaynak olarak gösterilip KamuPersoneli.net anasayfasına veya haberin adresine aktif link kullanılarak içerikten alıntı yapılabilir.

YORUM EKLE