Çin'in İlk Duyurduğu Covid-19 Vaka Sayısı Eksikti! 230 Binden Fazla Tespit Edildi

Çin'in İlk Duyurduğu Covid-19 Vaka Sayısı Eksikti! 230 Binden Fazla Tespit Edildi

Corona virüs (Covid-19) sebebile yaşanan can kaybı ve vaka sayısının gerçek tablosunu paylaşmamakla suçlanan Çin'deki verilere dair yeni bir inceleme yapıldı. Hong Kong Üniversitesi tarafından yapılan incelemede, Çin'in ilk seferde açıkladığı vaka sayısından 230 bin daha fazla vaka tespit edildi. Fakat, bu araştırma, diğer ülkelerden ve halktan saklamak için bilerek yapılmış bir şey olduğunu değil de ilk defa karşı karşıya kalınan hastalığın tanımının giderek değişmesinden kaynaklı olduğunu belirt

Hong Kong Üniversitesi tarafından yapılan inceleme, Çin'in ilk yayınladığı corona virüs (Covid-19) vaka sayısının 4 katından daha fazla vaka tespit edildiğini belirtti. Lancet Dergisi'nin konu aldığı araştırmanın verilerine göre, ilk başta 55 bin vaka şeklinde yapılan açıklamanın ’nin kamu sağlığı bölümünde yapılan bir araştırma, Çin’deki ilk korona virüsü dalgasında resmi açıklamaların dört katından fazla vaka olabileceği sonucuna vardı. Lancet dergisinde yayımlanan araştırmaya göre, aslında 20 Şubat'ta Çin’in yaklaşık 55 bin vaka olarak bildirdiği verilerin 232 binden fazla olduğu aktarıldı. 

Çin'in ABD tarafından gerçekleri gizlemekle suçlandığı böyle bir dönemde ortaya çıkan inceleme, corona virüsün (Covid-19) ilk defa karşı karşıya kalınan bir hastalık olmasıyla ilişkilendiriyor. Araştırmayı gerçekleştirenler, ilk Covid-19 salgınında kullanılan tanımın, zaman geçtikçe ve yeni bilgilerle ışığında değiştiği kanısına vardı.

İLK 4 GÜNCELLEMEDEN SONRA DEĞİŞTİ

15 Ocak ve 3 Mart tarihleri arasında Covid-19'un vaka tanımına dair 7 güncelleme gerçekleştiren Çin Ulusal Sağlık Komisyonu, hastalığı daha hafif geçiren ve Wuhan dışında yaşayan insanların da hasta olarak kabul edilebileceğini duyurmuştu. 

Yapılan yeni incelemede de Dünya Sağlık Örgütü’nün 20 Şubat tarihine kadar Çin'in Wuhan kentinde toplanan verileri tekrar inceledi ve hastalık tanımındaki ilk 4 güncellemeden sonra teşhisi konulan vakalarından sayısında büyük bir artış olduğu gözlemlendi. Çalışmada, “Eğer hastalık tanımında yapılan beşinci değişiklik, yeterli bir test kapasitesi ile salgının başından bu yana geçerli olsaydı, teyit edilmiş vaka sayısının 55 bin 508 olduğu 20 Şubat 2020 tarihinde Çin’de, 232 bin vaka olurdu” ifadeleri yer aldı.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.