Cumhurbaşkanı Erdoğan ve ABD Başkanı Trump Görüşme Yaptı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve ABD Başkanı Donald Trump telefon görüşmesi yaparak; S-400 savunma sistemi, 75 milyar dolarlık ticaret hedefi ve Suriye’de yaşanan güncel gelişmeler hakkında fikir alışverişinde bulundu.

DÜNYA 29.04.2019, 17:57 29.04.2019, 18:56
Cumhurbaşkanı Erdoğan ve ABD Başkanı Trump Görüşme Yaptı

Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Tayyip Erdoğan, ABD Başkanı Donald Trump ile telefonda görüştü. Erdoğan, Trump ile görüşmesinde S-400 savunma sisteminin tedariki konusunda çalışma grubu kurulması teklifini gündeme getirdi. Görüşmede ikili ve bölgesel meselelerin ele alındığı bildirildi.

Görüşmeyle ilgili yapılan açıklamada şu ifadeler yer aldı:

”Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan ile ABD Başkanı Sayın Donald Trump arasında bugün bir telefon görüşmesi gerçekleşmiştir.

İkili ve bölgesel meselelerin ele alındığı görüşmede 75 milyar dolarlık ticaret hedefi yeniden teyit edilmiş; atılacak adımlar değerlendirilmiştir.

İki lider, Suriye’de yaşanan güncel gelişmeler hakkında fikir alışverişinde bulunarak, terörle mücadele konusunda yakın işbirliğinin sürdürülmesi hususunda mutabık kalmışlardır.

Sayın Cumhurbaşkanımız, Rusya Federasyonu’ndan S-400 savunma sisteminin tedariki konusunda bir çalışma grubu kurulması teklifini gündeme getirmişlerdir.

Sayın Cumhurbaşkanımız, görüşme vesilesiyle San Diego şehrinde yaşanan silahlı saldırıyı kınayarak, muhatabının nezdinde ABD halkına başsağlığı dileklerini sunmuştur.”

Yorumlar (0)