Dünya bu haberle çalkalandı! İngiltere Başbakanı Theresa May istifa mı ediyor?

İngiliz medyasından The Times, İngiltere Başbakanı Theresa May yarın istifa edeceğini duyurdu.

DÜNYA 23.05.2019, 09:22 23.05.2019, 10:15
Dünya bu haberle çalkalandı! İngiltere Başbakanı Theresa May istifa mı ediyor?

İngiltere'nin yüksek tirajlı gazetelerinden biri olan The Times, İngiltere Başbakanı Theresa May'in görevinden ayrılacağını cuma günü duyurmasının beklendiğini bildirdi.

Konuya yakın kaynaklara göre May, 125 bin üyeli Muhafazakar Parti'nin kendisinin yerine geçecek ismi iki aşamalı bir seçim süreciyle belirleyene kadar görevde kalacak.

The Times'ta yer alan iddiaya göre İngiltere Başbakanı Theresa May, kabinenin tepkisini toplayan Brexit planı sebebiyle istifa edeceğini duyuracak.

Gazetede yer alan habere göre ayrıca Theresa May, 125 bin üyeli Muhafazakar Parti, kendisinin yerine geçecek ismi iki aşamalı bir seçim süreciyle belirleyene kadar görevde kalacak.

Brexit krizi neden gösteriliyor

Ülkede 23 Haziran 2016’da yapılan referandumda halk, yüzde 48’e karşı yüzde 52 ile AB'den ayrılma kararı almıştı. 29 Mart'ta gerçekleşmesi gereken Brexit, parlamenterlerin May'in AB'yle vardığı anlaşmayı onaylamaması nedeniyle önce 12 Nisan'a, daha sonra da 31 Ekim'e ertelenmişti.

İngiltere Başbakanı May, geçen hafta anlaşmanın haziran başında dördüncü kez parlamentoya sunulacağını bildirmişti.

İngiliz basını haberi bu fotoğrafla servis etti: 'Arka koltukta gözyaşları'

NTV'de yer alan habere göre; Bütün gazetelerin manşetinde bu sabah Theresa May'in son kabine toplantısı sonrası makam aracının arka koltuğunda gözyaşları içinde otururken çekilmiş fotoğrafları yer aldı. 

Bulvar gazetelerinde May'in Brexit kumarını başarısız yöneten başbakan olarak tarihe geçtiğini ve 'Demir Lady' umuduyla geldiğini ancak duygu dolu gözyaşlarıyla veda ettiğini yazdı.  

İstifa restine karşılık bir şey alamadı
The Times gazetesi May'in cuma günü istifa edeceğini, ancak istifa restine karşılık karşı taraftan hiçbir şey buna karşılık alamadığını da yazdı. 

Yorumlar (0)