Facebook dün çöpçatanlık ile bugün 'tekelcilik soruşturması' ile gündemde

ABD’de New York Başsavcılığı, sosyal paylaşım sitesi Facebook hakkında tekelcilik soruşturması başlattı. New York Başsavcısı Letitia James, soruşturmada, “Facebook’un sektördeki hakimiyeti ve bu hakimiyetten kaynaklanan potansiyel rekabet karşıtı davranışlarının" inceleneceğini belirtti.

DÜNYA 07.09.2019, 09:31
Facebook dün çöpçatanlık ile bugün 'tekelcilik soruşturması' ile gündemde

James açıklamasında, “Dünyanın en büyük sosyal medya platformu dahi yasalara uymalı ve tüketicilere saygı duymalı. Facebook’un rekabeti engelleyip engellemediğini ve kullanıcıları tehlikeye atıp atmadığını araştırmak için oluşturulan partiler üstü başsavcılar koalisyonunun lideri olmaktan gurur duyuyorum.” ifadelerini kullandı.

New York Başsavcılığının öncülüğündeki soruşturmaya Colorado, Florida, Iowa, Nebraska, North Carolina, Ohio, Tennessee ve Washington DC başsavcılıklarının da destek verdiği kaydedildi. Facebook Eyalet ve Yerel Politikalar Başkan Yardımcısı Will Castleberry de yaptığı açıklamada, çalışmalarını ve hizmetlerini savunarak, yaratıcı ve rekabetçi olmazlarsa başarısız olacaklarını öne sürdü.

Castleberry, “Başsavcılarla genel olarak yapıcı bir şekilde çalışacağız ve faaliyet gösterdiğimiz rekabet ortamı hakkında görüşmelere hazırız.” dedi. Wall Street Journal tarafından yapılan diğer bir haberde de, Teksas Başsavcısı Ken Paxton öncülüğünde Google'ın sahibi olduğu Alphabet şirketine önümüzdeki hafta ayrıca tekelcilik ve rekabete aykırı davranışlar nedeniyle soruşturma açılmasının beklendiği kaydedildi. 

Dün çöpçatandı bugün tekelci oldu

Bu arada Facebook, geçen yıl farklı ülkelerde uygulamaya soktuğu çöpçatanlık özelliğini perşembe gününden itibaren ABD'deki kullanıcılarına da açtı. Bu da sosyal medyada 6 Eylül'de dünyada en çok konuşulanlar arasında şirketi ön sıralara yerleştirdi. Şirket, kullanıcıların Instagram hesaplarını Facebook'un çöpçatanlık özelliğine entegre edebileceklerini ve Instagram takipçilerini de 'Gizli Aşk' (Secret Cruch) listelerine ekleyebileceklerini söyledi.

Yorumlar (1)
Gamze 3 ay önce
10 yaşında oğlumla kimsesiziz ve caresizim eğer bu af çıkmazsa bizim dayanacak gücümüz kalmadı intihar edeceğim oğlumuza alıp gideceğim bu dünyadan