banner731

Filistin’in talebi üzerine, Arap Birliği olağanüstü toplanıyor

Arap Birliği, Filistin’in talebi üzerine İsrail’in işgali altındaki Batı Şeria’da yükselen gerilimi görüşmek üzere daimi temsilciler seviyesinde salı günü olağanüstü toplanıyor.

DÜNYA 16.12.2018, 17:20
Filistin’in talebi üzerine, Arap Birliği olağanüstü toplanıyor

Arap Birliği Batı Şeria’da yükselen gerilim için olağanüstü  toplanıyor.Filistin Dışişleri Bakanı Riyad el-Maliki, yaptığı yazılı açıklamada,  Arap Birliği’nin, Filistin Devleti’nin,İsrail’in Filistin halkına ve yönetimine  yönelik arttırdığı gerilimi görüşmek üzere daimi temsilciler seviyesinde  olağanüstü toplanma talebini onayladığını belirtti.

Maliki, Filistin Devleti’nin Arap Birliği’ne, İsrail’in Batı Şeria’da  yükselttiği gerilim,Brezilya ile Avustralya’nın Kudüs’ü İsrail’in başkenti  olarak tanıma kararlarına ilişkin bir dizitasarı ve tavsiye sunacağını  kaydetti.

Batı Şeria'da gerginlik tırmanıyor

İsrail'in 1967'den bu yana işgal altında tuttuğu Batı Şeria'da son  günlerde gerginlik giderek artıyor. Gerginliğin artmasına bir dizi olaylar  zinciri sebep oldu. İlk olarak geçen hafta pazar günü Batı Şeria'daki yasa dışı  Ofra isimli Yahudi yerleşim birimi yakınında bir durakta bekleyen İsraillilerin  üzerine ateş açılması sonucu biri ağır 6 İsrailli yaralanmıştı.Bu saldırının ardından İsrail güçleri Batı Şeria'nın başta Ramallah  kenti olmak üzere farklı bölgelere yaptıkları baskınları artırdı. Ramallah'taki  Filistin resmi haber ajansı WAFA'nın genel merkezi de İsrail'in baskınına  uğramıştı.

Ofra Yahudi yerleşim birimi yakınında 9 Aralık'ta düzenlenen  saldırının sorumlusu olduğu iddia edilen Salih Ömer Salih el-Bergusi (29) adlı  Filistinli, 12 Aralık çarşamba günü akşam saatlerinde Ramallah kenti  yakınlarındaki Serda beldesinde bir eve düzenlenen baskında öldürülmüştü.Yine çarşamba günü akşam saatlerinde Batı Şeria'nın Nablus kentindeki  Asker isimli mülteci kampında çıkan çatışmada 7 Ekim'de Burkan sanayi bölgesinde  2 İsraillinin ölümüyle sonuçlanan saldırının sorumlusu Eşref Nualve'nin  öldürüldüğü belirtilmişti. 13 Aralık'ta ise sabah erken saatlerde Doğu Kudüs'ün Eski Şehir  bölgesinde bir Filistinli, 2 İsrail polisini bıçakla yaralamasının ardından  İsrail güçleri tarafından vurularak şehit edilmişti.

Perşembe günü yine Ofra yasa dışı Yahudi yerleşim birimi yakınında  Filistinli olduğu iddia edilen bir kişi durakta bekleyenlerin üzerine ateş açmış,  saldırıda 2 İsrail askeri ölürken, biri asker 2 İsrailli ağır yaralanmıştı. Bu  saldırının ardından Ramallah kentinin giriş ve çıkışlarını kapatan İsrail  güçleri, birçok eve de baskın düzenlemişti. İsrail güçleri, girişlerini kapattıkları Ramallah kentinin el-Bire  bölgesinde aynı akşam araçlı saldırı girişiminde bulunduğu iddiasıyla 60  yaşındaki bir Filistinliyi vurarak şehit etmişti. Bölgedeki gerginliği giderek artırması beklenen adım ise İsrail  Başbakanı Binyamin Netanyahu'dan gelmişti. Netanyahu, Batı Şeria'daki yasa dışı  Yahudi yerleşim birimlerinin genişletilmesi ve bölgedeki asker sayısının  artırılması yönünde bir dizi talimat vermişti.

Yorumlar (0)