G7 Zirvesi sonuç bildirgesi açıklandı

Fransa'nın Biarritz kentinde düzenlenen 45'inci G7 Zirvesi'nin sonuç bildirgesi açıklandı. Bildirgede; Libya, Ukrayna ve Çin-İngiltere Ortak Deklarasyonu ile ilgili değerlendirmeler yer aldı.

DÜNYA 26.08.2019, 20:43 27.08.2019, 10:33
G7 Zirvesi sonuç bildirgesi açıklandı

ABD, Fransa, Almanya, İngiltere, İtalya, Japonya ve Kanada'dan oluşan G7'den açıklanan bir sayfalık sonuç bildirgesinde, anlaşmazlıkların daha çabuk çözülebilmesi ve ortadan kaldırılabilmesi için Dünya Ticaret Örgütünün (DTÖ) işleyişinin değişmesi gerektiği belirtildi. 

Bildirgede, G7 ülkelerinin, Ekonomik İşbirliği ve Kalkınma Örgütü'nde (OECD) gelecek yıl uluslararası vergi hususunda çözüm bulacağına yönelik bir anlaşma sağlandığı kaydedildi.

Liderlerin, İran'ın asla nükleer silaha sahip olmaması gerektiği ve bölgede barışla istikrarın sağlanması konusunda aynı görüşü paylaştığı vurgulanan bildirgede, Ukrayna'ya ilişkin, "Fransa ve Almanya, somut çözüm bulmak için gelecek haftalarda Normandiya formatında bir zirve düzenleyecek." ifadesine yer verildi.

"G7, şiddetten vazgeçilmesi çağrısında bulunuyor"

Bildirgede, G7 ülkelerinin Libya'da kalıcı ateşkesi desteklediği vurgulandı.

Libya'ya ilişkin, "Savaştan etkilenen tüm tarafları ve yerel aktörleri ortak eden ve iyi hazırlanmış uluslararası bir konferansın düzenlenmesini istiyoruz." ifadesi kullanılan bildirgede, bu bağlamda Birleşmiş Milletler (BM) ve Afrika Birliği'nin yaptığı çalışmalara destek verildiği kaydedildi.

Bildirgede, "G7, 1984'te imzalanan Çin-İngiltere Ortak Deklarasyonu'nun önemini ifade ediyor ve şiddetten vazgeçilmesi çağrısında bulunuyor." değerlendirmesinde bulunuldu. 

Kaynak: AA

Yorumlar (3)
miko 3 hafta önce
Ulan Şerefsizleer İran Nükleer silaha sahip olmaması lazımmış Sizin var ama ? Barış Sağlancakmış Yalan hepsi bir tek bunları konuşmuş olamazlar. Bu şerefsizler ne zaman ortadoğunun iyiliğini istedide ortadoğu da barış ve istikrarın sağlanmasını istiyorlar, Aşşağılık iki yüzlü şerefsizler kim bilir Türkiye hakkında ne kuyular kazdılar, Bunlar Haricinde herkez Silahsız olacak bir tek bunlar da büyük silahlar olacak. Sömürge Devletleri sizi gelde inan şu O.çlarına .
Ahh ah 3 hafta önce
Sizi amk evlatları ne yalancisiniz
Isyan 3 hafta önce
Keşke o toplantıya bir atom bombası atilsaydi