Hangi ülkelerde Rus silahları Amerika silahlarına tercih edildi?

Modern savaşçılar, uzun menzilli uçaksavar füzesi sistemleri, tanklar, helikopterler, düzinelerce mühimmat ve iyi işbirliği umutları - yıl sonuna kadar Rosoboronexport’un sipariş portföyü 50 milyar doları aştı. Batı yaptırımlarına rağmen, Rus silahlarının yabancı alıcılarının sayısı artıyor. Bu, VKS’in Suriye’deki askeri operasyonu, sayısız tatbikatın yanı sıra, Moskova’nın geleneksel olarak geniş bir sergi sunacağı uluslararası savunma forumları ile kolaylaştırılmıştır...

DÜNYA 24.12.2018, 20:41
Hangi ülkelerde Rus silahları Amerika silahlarına tercih edildi?

Ana alıcı

Kuşkusuz, Hindistan 2018’de Rus silahlarının ana ithalatçısı oldu. 5 Ekim’de, Moskova ve Yeni Delhi, beş milyar dolardan fazla S-400 uçaksavar füze sistemi setinin tedarik edilmesi için bir süper sözleşme imzaladı. Bu anlaşma zaten Rosoboronexport tarihinin en büyüğü olarak adlandırılmıştı. Önemli nokta: ihracat ZRS ödemeleri ruble olarak yapılacaktır. Bu kuralın iki ülke arasındaki diğer büyük savunma işlemlerine kadar uzatılması mümkündür.

Hindistan'ın önümüzdeki yıl yapmayı başardığı ikinci büyük sözleşme, 11356 projesinin dört Rus fırkateyninin "iki artı iki" planı kapsamında satılmasıydı. İşlemin detayları açıklanmadı, ancak zaten hazır olan ilk iki geminin teslimatının 950 milyon dolar olduğu tahmin ediliyor. Bu arada, ihracat fırkateynlerinin ana silahı, 300 kilometreye kadar yüzey hedeflerine vurabilen ünlü Rus-Hint süpersonik gemi karşıtı füze BrahMos.

Ayrıca, Mayıs ayı ortasına kadar devam eden Rus Helikopterleri, Hindistan Savunma Bakanlığı'ndan 200 Ka-226T çok amaçlı helikopterin temini için talepte bulundu. Üretimin kısmen ortak olması mümkündür. Ocak ayında, askeri departman başkanı Nirmala Sitharaman, Rusya'daki Hava Kuvvetleri için yaklaşık 200 milyon dolar karşılığında 240 hava bombası satın alma teklifini onayladı. Ve Eylül ayı başlarında, Yeni Delhi, lisanslı olarak yapılan "Mango" adlı Rus 125 milimetre tank atış partisinin ilk başarılı testini gerçekleştirdi. Bir dizi önemli sözleşme "sağa taşındı" - 2019'da imzalanmaları bekleniyor.

Arms Export dergisinin genel yayın yönetmeni Andrei Frolov, RIA Novosti'ye verdiği demeçte, "Bu esas olarak 220 bin Kalaşnikof saldırı tüfeği ve 48 Mi-17 helikopter tedarik etmekle ilgili" dedi. “Igla” füze sistemleri: Kesin fiyat bilinmiyor, ancak birkaç uzman anlaşmayı 1,5 milyar dolar olarak tahmin ediyor. ”

Asya atılımı

Rusya ile Endonezya arasındaki askeri teknik işbirliği, 1958'den bu yana 60 yıldır devam ediyor. 1992'den beri Moskova, Jakarta'ya küçük silahlar, askeri teçhizat, uçak ve helikopterleri 2,5 milyar doların üzerinde sattı. 2018'de, taraflar, en modern seri olan Rus Su-35 savaşçılarından 11'inin temini için 1,1 milyar dolar olarak gerçekten büyük bir atılım sözleşmesi imzaladı.

Ancak Kommersant gazetesinin Ekim ayı başlarında yazdığı gibi, kendi kaynaklarına dayanarak, ABD'nin Endonezya'yı yaptırımlarla tehdit ettiği için uçağın teslimini geciktirmek gerekebilir. Önceden, Jakarta, defalarca 636 Varshavyanka Projesi'nin çeşitli Rus dizel-elektrik denizaltılarını satın alma arzusunu dile getirmişti. Mevcut jeopolitik gündem göz önüne alındığında, bu sözleşme ile durum henüz net değil.

Kara kuvvetleri için askeri teçhizattaki büyük ihracat anlaşmalarında açık bilgi görünmedi. Ancak 2018 yılında Irak'a 500 piyade savaş aracı BMP-3 ve T-90S tanklarının temini için 2016'nın büyük bir sözleşmesinin uygulanmaya başlandığı bilinmektedir. Sipariş edilen 64 T-90S tankının önemli bir kısmı yakın zamanda aktif olarak orduyu modernize eden Vietnam'a gönderildi. Laos'u unutma, bu yıl birkaç düzine T-72B1 aldı.

Kasım ayında, Myanmar'ın altı kişilik iki koltuklu Su-30SM savaşçısı edinmek isteyen Rusya ile tarihi bir sözleşmeye girdiği anlaşıldı. Savunma Bakan Yardımcısı Alexei Fomin'in belirttiği gibi, bu anlaşma daha büyük bir sözleşme gerektirebilir ve zaman içinde “otuzuncu” cumhuriyetin tüm savaş uçağının temeli olabilir. Orada, bu yıldan önce, altı Yak-130 muharebe eğitim uçağının bir partisi, daha önce varılan bir anlaşmayla teslim edildi.

Hava savunma yapışmasını

Rusya’nın sadece yurtdışında askeri teçhizat satmaya devam etmekle kalmayıp, halen hizmette olan donanıma hizmet etmek için uzun süredir ortaklara da aktif olarak yardım etmesi dikkat çekicidir. Bu nedenle, Aralık ayının sonuna kadar holding şirketi "Rusya Helikopterleri", Rusya Mi-17 ve Mi-35'in tamir ve bakımı için Brezilya ve Peru'da hizmet merkezleri açmayı planlıyor. Ayrıca, Nisan ayında, Rusya ve Yunanistan silah sistemlerinin hizmet ömrünü uzatmak için devletlerarası bir anlaşma imzaladılar. Açıkçası, Yunan hava savunma sistemleri S-300PMU-1, Tor-M1 hava savunma sistemi ve Osa hava savunma füzesi sistemlerine hizmet etmekten bahsediyoruz. Yunanistan’ın hatırlattığımız kadarıyla, Rus hava savunma sistemleriyle donanmış tek NATO ülkesi.

Uzmanlar, 2019’un ana savunma sanayi sanayi entrikaı, en ileri Rus A-400 hava savunma sistemlerinin Türkiye’nin bir başka NATO üyesine satılması için uzun zamandan beri acı çekecek bir sözleşme olacağını öngörüyor. Aralık 2017'de, taraflar dört bölümlü uçaksavar füze sistemi seti için 2.5 milyar dolar tutarında kredi anlaşması imzaladılar. Anlaşma, Ankara'yı bu konuda eleştiren derhal vurdu. Özellikle Amerikalılar, F-35 gizli savaşçılarını Türkiye'ye satmayacaklarını söyledi.

Ve 19 Aralık'ta, Pentagon, ABD Dışişleri Bakanlığı'nın Türkiye Patriot hava savunma sistemlerini 3,5 milyar dolara satma ihtimalini kabul ettiğini bildirdi. Türkiye, bir müttefiki ikna etmeyi başaracak ya da kendi ulusal çıkarlarından devam edip etmeyeceği çok yakında belli olacak.

Yorumlar (0)