İnek kanı ile beslenip yarışan, dünyanın en vahşi Bodi Kabilesi görüntülendi

İnek kanı ile beslenip yarışan Bodi Kabilesi, görenlerin ağzını açık bırakıyor. Daha önce birçok kabileye tanık olduk ama Bodi Kabilesi onlardan çok başka. Bodi Kabilesi'nin geleneği aklın sınırlarını zorluyor.

DÜNYA 25.12.2018, 12:06 25.12.2018, 12:38
İnek kanı ile beslenip yarışan, dünyanın en vahşi Bodi Kabilesi görüntülendi

Daha önce birçok ilginç kabileyi gördük ancak Bodi Kabilesi bambaşka bir boyutta. İnek kanı içen Bodi Kabilesi'nin o anları görenleri hayrete düşürüyor.

Bodi ya da diğer adıyla Me'en kabilesi Etiyopya'nın güneyinde, bölgenin en otantik yeri kabul edilen Omo vadisi yakınlarında yarı göçebe olarak hayatlarını sürdürmekte. Onları ilginç kılan ise Haziran ayında Ka'el adını verdikleri yeni yıl törenleri için düzenledikleri geleneksel yarışma.

Eric Lafforgue bu enteresan kabilenin ilginç yanlarını gün yüzüne çıkartıp tüm dünyayla paylaşmayı kendisi için bir görev bildi. Lafforgue'dan edindiğimiz bilgilere göre Ka'el töreninde düzenlenen yarışmaya sadece bekar erkekler katılabiliyor.

Yarışmanın amacı "en büyük" olabilmek. Tabii ki mecazi anlamda değil. Hedef vücut ağırlığını en az iki katına çıkartabilmek. Yarışma Ka'el töreninden tam 6 ay önce başlıyor ve yarışmacılar bu süre zarfında akıl almaz bir diyete başlıyor.

Bu diyette yarışmacılar 6 ay boyunca sadece süt ve kan içiyorlar. Ayrıca bu süre zarfında cinsel ilişkiye girmeleri yasak.

Kan, Afrika'nın yüksek sıcaklığında çok çabuk pıhtılaşıp bozulduğu için yarışmacılar yaklaşık 2 litre kanı tek seferde tüketmek zorunda.

Dolayısıyla da çoğu zaman yarışmacıların midesi bunu kaldırmıyor ve kusmaya başlıyorlar.

Bu arada belirtmekte fayda var. Kan temini için hayvanları öldürmüyorlar. Sadece hayvanların boyunlarında bir delik açıp gerekli kanı sağladıktan sonra deliği kapatıp hayvanları istirahate bırakıyorlar.

Yarışma günü gelip çattığında ise yarışmacılar vücutlarını çamur ve kille kaplıyorlar. Kafalarına da büyükçe bir tüy takıyorlar.

En sonunda da çadırlarından çıkıp köyün kutsal sayılan ağacının çevresinde tam 4 saat boyunca yürüyorlar. Köyün yaşlıları ve diğer erkekleri de bu töreni izleyip birinciyi belirliyor.

Yorumlar (0)