Iraklı müzik öğretmeni kalaşnikoftan telli çalgı yaptı! "Şiddetin değil müziğin sesi duyulsun diye"

Irak’ın başkenti Bağdat’ta bir ortaokulda müzik öğretmenliği yapan Macid Kazım, yıllardır savaş ve terörden çeken ülkesinden silahla ölüm değil, barış mesajı verilebileceğini göstermek için bir çalışmaya yaptı. Iraklı müzik öğretmeni, uzun süredir evinin bir köşesinde duran kalaşnikof tüfeğini birtakım eklemelerle telli bir çalgıya dönüştürdü.

DÜNYA 23.09.2019, 15:15 23.09.2019, 15:41
Iraklı müzik öğretmeni kalaşnikoftan telli çalgı yaptı! "Şiddetin değil müziğin sesi duyulsun diye"

Iraklı öğretmen Macid Kazım, kendine ait kalaşnikof tüfeği müzik aletine çevirerek şiddet yorgunu ülkesinden tüm dünyaya barış mesajları vermek istediğini belirtti. Kazım, "Kurşun sesini müzikle değiştirmek istedim" dedi.

Iraklı öğretmen, tüfeğini bir enstrümana dönüştürme sürecini şöyle anlattı:

"Yaşananlara karşı halk olarak bir şey yapamıyorduk, çaresizdik. Ben ise bir gün askeri mühimmat kutusu satın aldım ve onu getirip kalaşnikof tüfeğimin ortasına yerleştirdim. Tüfeğe ud telleri de ekleyerek marangoz desteğiyle ve uzun kişisel uğraş sonucu onu bir müzik aletine çevirdim. Böylece silahı ölüm aletinden barış aletine dönüştürdüm."

Kazım, silahını telli bir çalgıya çevirmek istediğinde müzik aletleri satan arkadaşının kendisine, "Neden bu zahmete katlanıyorsun. Deli misin? Ben sana istediğin müzik aletini veririm" dediğini kaydetti.

Yorumlar (0)