İran’dan, 3. Dünya Savaşı çıkarabilecek karar! İran tüm anlaşmalara rağmen uranyum seviyesini aştıklarını açıkladı!

İran, ABD ve AB birlikleri ile yapmış olduğu anlaşmalara rest çekerek uranyum oranlarını arttırmaya karar verdi. Anlaşmaya göre uranyum seviyesi yüzde 3.67 iken İran, nükleer bir bomba yapmaya çok yakın bir şekilde uranyum seviyesini arttırarak yüzde 5’e çıkardı. Bu İran’ın 3. Dünya Savaşı’nı çıkaracağı anlamına geliyor!..

DÜNYA 07.07.2019, 11:08 07.07.2019, 11:15
İran’dan, 3. Dünya Savaşı çıkarabilecek karar! İran tüm anlaşmalara rağmen uranyum seviyesini aştıklarını açıkladı!

İran’dan bu sabah son dakika olarak yapılan açıklamada, uranyum seviyesini arttıracaklarına dair karar alındığı söylendi. İran, Çin, Fransa, Rusya, İngiltere, ABD ve Almanya ile uranyum seviyesini belirli bir seviyede tutacağına dair anlaşmalar imzalamıştı. P5+1 olarak yapılan katılımda, İran’ın uranyum seviyesinin yüzde 3.67 olarak belirlenmişti. Böylece yapılan bu anlaşma ile İran’ın nükleer silah yapmasının önüne geçilmişti.

İran geçtiğimiz günlerde uranyum seviyelerini 300 kg arttırarak yüzde 5’lere çıkarıldığı iddia ediliyordu. Ve bu sabah korkutan açıklama geldi. İran’dan yapılan açıklamada, İran’ın P5+1 ülkeleriyle yaptığı anlaşmadaki yükümlülüklerini 60 günde bir iptal edeceğini ve zenginleştirilmiş uranyum seviyesini artıracağı belirtildi. Müzakereleri yöneten üst düzey İranlı Arakçı, “Tahran diplomasiye yeteri kadar zaman verdi. Anlaşma gereklerini azaltması anlaşmaya aykırı değil” ifadesini kullandı. Açıklamada, Tahran yönetiminin Tahran Nükleer Reaktörü için artırılmayacağı belirtilirken Buşehr Nükleer Enerji Santrali için artırılacağı vurgulandı. Buşehr Nükleer Enerji Santrali için daha önce yüzde 5 oranında zenginleştirilmiş uranyuma ihtiyaç olduğu açıklanmıştı.

İran’ın uranyum seviyesinin biraz daha arttırması demek, İran’ın nükleer silaha sahip olması demek oluyor. İran’ın nükleer silah sahibi olması, başta ABD olmak üzere, Türkiye dahil birçok ülkeye en büyük tehdit oluşması demektir. Bu çerçevede İran, 3. Dünya Savaşı’nın fitillerini ateşlemiş durumda görünüyor.

Bu gelişmeler ışığında Ruhani ve Fransa Cumhurbaşkanı Macron bir telefon görüşmesi gerçekleştirdi… Ruhani, “Yaptırımlar kaldırılsa bu İran ve 6 büyük güç arasında bir hareketlenmenin başlangıcı olabilir” dedi.

Nükleer reaktörlerde kullanılan zenginleştirilmiş uranyum, plütonyumun aksine alfa radyasyonu yaydığı için tehlikeli değildir fakat patlayıcı nükleer silah ve silah başlığı yapımında kullanılabilir. Bu durum zenginleştirilmiş uranyumu dünyanın en tehlikeli silahının ana maddesi haline getiriyor.

Yorumlar (29)
E.yılmaz. 2 ay önce
İranı bitim kadar sevmem açık ve net.Anlamadığım şey birçok ülkenin atom bombası var ama 3.dünya savaşı çıkmıyor.Neden iran bomba yaparsa savaş çıkacak .Bana biraz saçma geldi.
ismail çemberlitaş 2 ay önce
iran zamanında bu antlaşmayı birkaç ülkeyle yaptığı için nüklüer silahlar yapamaz. yaparsa da resmen 3. dünya savaşının fitilini ateşlemiş olur. ki yapıyor... @
Mustafa 2 ay önce
Kıçı kırık İsrailin atom bonbası var kimse ses çıkarmıyor
Mahmut yavuz 2 ay önce
İranın atom silahına sahip olması bizim için tehdit oluşturmaz bizzat israil ve batının silahları tehdittir iranın atom bombasını denenediği gün orta doğuya huzur gelecektir bizim coğrafyamızda tek bağımsız ülke irandır öylede kalmalı
Aliş 2 ay önce
Iran arap ülkesi için tek taktir ettiğim ülke boş ver abi iran en iyisini yapıyor abd müslüman düşmanı ve bir çok hiristiyan ülke ben acik konuşmayı severim sonuna kadar iran ülkemi seviyorum ve bizde birşeyler üretmemiz gerek
Halil 2 ay önce
Allah tüm islam aleminin yar ve yardımcısı olsun
Allah'ın izniyle İran'ın sonu gelmiştir 2 ay önce
Hamza 2 ay önce
Iranı destekliyorum
Amerika karşıtı 2 ay önce
HEIL HITLER
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın