Kanada Ekim Ayında %0,3 Büyüdü

Kanada’nın GSYİH’sı, imalat sektöründeki üretimin etkisiyle son beş ayın en hızlı büyümesini kaydetti ve ekonomiye dördüncü çeyreğe girişte ivme kazandırdı. Kanada Toronto Borsası’nda da Mart 2016’dan bu yana görülen en yüksek işlem hacmi, finans ve sigorta endüstrisinin yüzde 0,9 oranında büyümesine katkıda bulundu. Uzmanlar büyüme oranının Ekim ve Aralık arasında yıllık yüzde 2’ye yakın olacağını öngörüyorlar.

DÜNYA 25.12.2018, 19:25 probil
Kanada Ekim Ayında %0,3 Büyüdü

Kanada’da işsizlik de rekor seviyede düşmüş durumda ve şirketler mevcut kapasiteleriyle yeni siparişlere yetişemediklerini ifade ediyorlar.

GSYİH raporu Kanada Merkez Bankası’nın faiz oranlarını belirlemeden ve 9 Ocak’taki üç aylık tahminlerini güncellemeden önce değerlendireceği son rapor. Kanada Merkez Bankası Başkanı Stephen Poloz, 2017’nin ortasından bu yana 5 kere revize edilen faiz oranlarının yeniden ne zaman revize edileceğinin en son verilere ve Alberta’daki petrol fiyatlarının gidişatıyla ilgili değerlendirmelere bağlı olacağını ifade etti. Şu an için, enerji piyasasındaki durgunluğun GSYİH rakamlarına doğrudan etki ettiği söylenemez.

Bakım amacıyla kapanan petrol ve gaz üretim tesisleri tekrar faaliyete geçerken, petrol ve gaz çıkarımı yüzde 3,6 arttı. Ekonominin zayıf noktası, Ekim’de yüzde 0,1’lik düşüşle beşinci kez düşüş yaşayan inşaat sektörü oldu.

Yorumlar (0)