Kanada, Rusya'yı Azak Denizi'nde gözaltına alınan Ukraynalı gemileri iade etmeye çağırdı

Kanada Dışişleri Bakanlığı başkanı, Rusya'yı Azak Denizi'nde gözaltına alınan Ukraynalı gemileri iade etmeye çağırdı.

DÜNYA 26.11.2018, 20:11
Kanada, Rusya'yı Azak Denizi'nde gözaltına alınan Ukraynalı gemileri iade etmeye çağırdı

Kanada Dışişleri Bakanı Hristia Freeland, Ottawa'nın Kerç Boğazı'nda Ukrayna'ya yönelik Rus saldırılarını kınadığını ve yakalanan Ukrayna askeri gemilerinin derhal serbest bırakılmasını talep ettiğini belirtti. Bu pazartesi, 26 Kasım'da Twitter yazdı.

Freeland, “Kanada, Rusya'nın Kerç Boğazı'ndaki Ukrayna'ya yönelik saldırganlığını kınadı. Rusya Federasyonu'nu derhal kaldırmamız, yakalanan gemileri serbest bırakmak ve serbest dolaşım özgürlüğünü yeniden tesis etmek için çağırıyoruz” dedi.

Ayrıca, "Kanada, Ukrayna'nın egemenliğini desteklemede sarsılmaz" dedi.

Daha önce, Kiev Moskova'ya , Azak Denizi'ndeki Ukraynalı Deniz Kuvvetleri gemilerinin saldırı ve yakalanması nedeniyle kategorik bir protesto gösterisi yaptı .

Dünyanın birçok ülkesi endişelerini dile getirdi ve Rusya Federasyonu'nun Kerç köprüsü bölgesindeki olaylarla bağlantılı eylemlerini kınadı .

Rusya Federasyonu'nda Ukrayna Deniz Kuvvetleri gemilerinin gözaltına alındığını teyitedeceğiz . Rusya'nın FSB'si, “tehlikeli manevralar” ın Ukrayna tarafını “Rusya Federasyonu'nun karasularının kapalı sularına” girerken suçladı.

Yorumlar (0)