Kosova Buğday İthalatına Devam Ediyor

Kosova bu yılın 10 ayı içerisinde 100 bin tondan fazla buğday ithal etti.

Kosova Buğday İthalatına Devam Ediyor

Ziraat Fakültesi öğretim üyesi Shukri Fetahu, savaştan sonraki dönemden bu yana buğday ihtiyacı için onlarca milyon Euro harcandığını belirtti. Sırbistan ürünlerine 100% vergi kararını doğru bulan Fetahu, Kosova’da tarımcıların daha fazla buğday ekmelerine neden olacağını belirtti.

Kosova İstatistik Ajansı verilerine göre bu yılın Ekim ayı sonuna kadar ülkemiz 101.982 ton buğday ithal etti. 2015 yılına kıyasen bu 16 bin ton buğdayın ithal edildiğini gösteriyor.

Yapılan açıklamalara göre Kosova buğday ihtiyacının 65%’ni üretimle karşılamaktadır. İthhal edilen buğdayın en büyük kısmı 95%’inin Sırbistan’dan yapıldığı ve bunun için de her yıl 30-40 milyon Euro harcandığı bildiriliyor.

Tarımcılara son yıllarda buğday ekimi için hektar başı 150 Euro sübvansiyon sağlanıyorsa da buğday ekiminde düşüş devam ediyor. Tarım Bakanlığı, bu yıl ülkemizde 70 bin hektar araziye buğday ekimi planlandığını, ancak yağış yetersizliği nedeniyle planlanandan 60% oranında daha az araziye buğday ekildiğini bildirdi. 
 

Kamu Personeli

Sosyal medyada bizi takip edin. Kamu haberlerini ve gündemi birlikte yorumluyoruz..

Facebook sayfamız için TIKLAYIN

Twitter sayfamız için TIKLAYIN

instagram sayfamız için TIKLAYIN

Yasal Uyarı: KamuPersoneli.net özel haberleri için içeriğin bir bölümü yada tamamı izinsiz alıntılanıp başka mecralarda yayınlanamaz, yayınlayanlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır. Ancak, kaynak olarak gösterilip KamuPersoneli.net anasayfasına veya haberin adresine aktif link kullanılarak içerikten alıntı yapılabilir.

Güncelleme Tarihi: 25 Aralık 2018, 20:57
YORUM EKLE