Malta ve İtalya'da göçmen krizi

Malta ve İtalya'da düzensiz göçmen krizi yaşanıyor. İspanyol sivil yardım kuruluşu Open Arms, Malta ve İtalya hükümetlerinin, Akdeniz'de kurtarılan 313 düzensiz göçmeni ülkelerine almak istemediğini duyurdu.

DÜNYA 22.12.2018, 19:59
Malta ve İtalya'da göçmen krizi

Malta ve İtalya'da düzensiz göçmen krizi patlak verdi. 

İspanyol sivil yardım kuruluşu Open Arms, yaptığı açıklamada, Libya'nın Trablus kenti açıklarında,  derme çatma teknelerden kurtardığı 313 düzensiz göçmenin bölgede kendilerine ait  bir gemiye aktarıldığını belirtti.

Düzensiz göçmenlerin alınması için çeşitli girişimlerde bulunduklarını  kaydeden kuruluş, başvuralarının Malta ve İtalya hükümetleri tarafından  reddedildiğini bildirdi.

Konuya ilişkin gazetecilere bir açıklama yapan İtalya Başbakan  Yardımcısı ve İçişleri Bakanı Matteo Salvini de İtalyan limanlarının düzensiz  göçmenlere kapalı olduğunu söyledi.

Aynı zamanda aşırı sağcı Lig partisinin lideri olan Salvini, "Open  Arms'ın İspanyol bayraklı gemisi, aldığı göçmenleri ilk Malta'ya bırakmak istedi.  Malta doğrusunu yaparak, yeni doğmuş bir bebek ve annesini aldıktan sonra 'Hayır'  dedi. Benim cevabım net, İtalyan limanları kapalı. İnsan tacirlerine ve onlara  yardım edenlere, hazıra konanlara kapalı." diye konuştu.

Salvini'ye Twitter'dan cevap veren Open Arms'ın kurucularından Oscar  Camps, "Salvini, bu yaptıklarından ve söylediklerinden çocukların utanacaktır."  ifadesine yer verdi.

Diğer yandan İtalya Bayındırlık Bakanı Danilo Toninelli de  Twitter'dan, "Open Arms olayında, Libya sularındaki yardımı İtalya koordine  etmedi. Tıpkı  Fransa, İspanya veya diğerlerinin de yapmadığı gibi. O zaman AB ne  istiyor? Düzensiz göçmen krizineAvrupa'nın genelinden ortak bir cevap  gerekiyor." ifadelerini kullandı.

Akdeniz'de düzensiz göç vakaları bu yıl boyunca sık sık Avrupa Birliği  (AB) içinde krize neden oldu. Son olarak İtalya ve Malta arasında başlayan ve  daha sonra AB'ye de sıçrayan başka bir düzensiz göçmen krizi haziranda yaşandı.  629 düzensiz göçmenin bulunduğu Aquarius adlı gemi günlerce Akdeniz'de bekletildi  ve kriz İspanya'nın Valencia limanında gemiyi kabul etmesiyle aşıldı.

İtalya hükümeti, Kuzey Afrika çıkışlı Akdeniz'deki düzensiz göç  nedeniyle, "görmezden gelip düzensiz göçmenleri taşıyan teknelerin sularından  geçmesine müsade etmekle" Libya hükümetini, ortak bir çözüm bulamadığı için de  AB'yi suçluyor.

Yorumlar (0)