banner731

Myanmar'daki Bir Askeri Okula Silahlı Saldırı Düzenlendi! 1’i Sivil En Az 15 Kişinin Öldüğü Açıklandı!

Myanmar Ordusu tarafından yapılan son dakika açıklamasına göre Myanmar’ın kuzeyinde bulunan bir askeri okul ve bazı hükümet tesislerine hükümet karşıtı silahlı gruplarca silahlı saldırı gerçekleştirildi. Düzenlenen saldırı sonrasında açıklama yapan Myanmar Ordusu yetkilileri 1'i görevli en az 15 kişi hayatını kaybettiğini duyurdu.

DÜNYA 15.08.2019, 17:45
Myanmar'daki Bir Askeri Okula Silahlı Saldırı Düzenlendi! 1’i Sivil En Az 15 Kişinin Öldüğü Açıklandı!

Myanmar’da askeri okula silahlı saldırı düzenlendi. Saldırıda ilk belirlemelere göre 1’i sivil en az 15 kişi öldü.

Myanmar Ordusu tarafından yapılan açıklamada ise saldırıyı Myanmar’ın kuzeyinde bulunan bir askeri okula ve bazı hükümet tesislerine hükümet karşıtı silahlı grupların düzenlediği ifade edildi.

Çoğu askeri görevli olmak üzere en az 15 kişinin öldüğü açıklanırken bölgede bulunan silahlı grup koalisyonu olan Kuzey İttifakı ise ordu mühendislerinin eğitildiği Batı Shan eyaletinde bulunan Pyin Oo Lwin’deki Savunma Hizmetleri Teknoloji Akademisi’ne ve diğer dört tesise saldırdı.

ORDU SÖZCÜSÜ AÇIKLAMA YAPTI

Myanmar Ordusu Sözcüsü Tun Tun Nyi ise askerlerin İngiltere sömürge yönetiminde yapılan bir demir yolu köprüsü ve turistler için ziyaret noktası olan Gokteik viyadüğünün yakın çevrelerinde Nawnghkio ilçesinde isyancılarla çatıştıklarını ifade etti.

Myanmar Ordusu Sözcüsü Tun Tun Nyi konu hakkında yaptığı açıklamasında;

"Gok Twin’de yedi, gişelerde ise iki askeri görevliyi ve polislerle sivilleri öldürdüler” dedi.

Diğer yandan öldürülenler arasında askeri akademide çalışan sivil bir personelin de bulunduğu açıklandı.

ATEŞKES 31 AĞUSTOS'A KADAR UZATILMIŞTI

Myanmar'da birkaç aydır süren ateşkes Haziranda bitmesinden hemen sonra 31 Ağustos’a kadar uzatılmıştı.

Ulusal Kurtuluş Ordusunun Sözcüsü Mong Aik Kyaw, saldırılar hakkında;

"Myanmar Silahlı Kuvvetleri, etnik azınlıkların çoğunlukta olduğu bölgelere yönelik saldırılarını son günlerde arttırdığı için biz de cepheleri değiştirmeyi hedefliyoruz.

Myanmar lideri Aung San Suu Kyi hükümeti barış yapmaya çalışsa da ordu da buna dahil olmadığı sürece gerçekleşmesi mümkün değil" dedi.

Yorumlar (0)