Nobel Ödüllü Yazar Toni Morrison 88 Yaşında Hayatını Kaybetti!

Nobel ödüllü dünyaca ünlü yazar Toni Morrison'un 88 yaşında hayatını kaybettiği açıklandı. Morrison'un ölüm nedeni ise henüz öğrenilemedi. Morrison Afro-Amerikan edebiyatının tanınmasında ve gelişmesinde büyük rol oynamıştı.

DÜNYA 06.08.2019, 17:34
Nobel Ödüllü Yazar Toni Morrison 88 Yaşında Hayatını Kaybetti!

Amerikalı Nobel ödüllü dünyaca ünlü yazar Toni Morrison 88 yaşında hayatını kaybetti.

Yazar Toni Morrison Howard Üniversitesi’nde şairler ve yazarlar tarafından oluşturulan gayrı resmi bir grubun parçası olmuş ve yazım hayatını başlamıştı.

Toni Morrison'un ilk romanı ise En Mavi Göz olarak bilinirken romanda mavi gözlere sahip olmak isteyen küçük bir siyah kızın hikayesi yer almıştı.

İLK KİTABINI YAZDIĞINDA 39 YAŞINDAYDI

Morrison En Mavi Göz adlı kısa romanı yayımladığında otuz dokuz yaşındaydı ve kitap ilk yayımlandığında pek ilgi görmedi ancak daha sonra yazarın tanınmasıyla beraber, tanınmış romanları arasında kendine yer bulmuştu.

Toni Morrison 1975 yılıında ikinci romanı olan ve iki siyah kadının arkadaşlığın anlatan Sula'yı yazmış bu sayede National Book Award adaylığına seçilmiştir.

Üçüncü romanı olan Solomon’un Şarkısı ile Toni Morrison ulusal anlamda ün ve beğeni kazanarak çok sayıda ödül almıştır...

Toni Morrison'un bir sonraki romanı Tar Baby'de dış görünüş hakkında takıntılı olan fashion model Jadine ve Jadine’in aşık olduğu hikayeyi anlatmaktadır.

Toni Morrison 1987 yılında en çok ödül alacağını bilmediği romanı Sevgili (Beloved)’i yayımlamıştı. Bu roaman köleleştirilen Afro-Amerikalı bir kadın olan Margaret Garner’ın gerçek hikayesinden esinlenilerek yazılmıştı.

Ayrıca Morrison 1988 yılında Pulitzer ve 1993 yılında Nobel Edebiyat Ödülü’nü almayı başarmıştı.

Yorumlar (0)