banner731

Rus ordusu ve Terör örgütü YPG, Münbiç'te ortak devriye atarken görüntülendi

Rus ordusu, terör örgütü YPG/PKK işgalindeki Münbiç'in çevresinde ortak devriye atarken görüntülendi. Rusya, Münbiç'in çevresinde bazı noktalarda bağımsız, bazılarında ise YPG/PKK'nin kurduğu sözde Bab Askeri Meclisi ile ortak devriye atıyor.

DÜNYA 19.01.2019, 10:12
Rus ordusu ve Terör örgütü YPG, Münbiç'te ortak devriye atarken görüntülendi

AA'nın elde ettiği görüntülerde, Rus bayraklı zırhlı araçlar kullanan  ordu armalı askerlerin, ilçenin güneybatısındaki Arima beldesinin kenar  mahalleleri ve çevresinde devriye faaliyeti yürüttüğü görülüyor.

Rus ordusu Arima civarında ayrıca, Bab Askeri Meclisi adını kullanan  YPG/PKK unsurlarıyla ortak devriye gerçekleştiriyor.Ortak devriye faaliyetinin planlanıp yönetildiği karakoldaki  toplantının görüntülerinde, iki katlı yapının çatısında sözde Bab Askeri Meclisi  bayrağı dikkati çekiyor.Görüntülerde karakolun dış duvarına asılan Rus bayrağı ile YPG ve  YPJ'nin örgütsel flamaları yan yana görülüyor.


YPG/PKK, sözde Bab Askeri Meclisini, Fırat Kalkanı Harekatı'ndan hemen  önce DEAŞ işgalindeki Bab'ı ele geçirmek amacıyla kurmuştu. Örgüt, kendi ismini  ve varlığını gizleyebilmek amacıyla böyle bir yola başvurmuştu. Rusya Savunma Bakanlığı, Münbiç çevresindeki devriye faaliyetine  ilişkin 10 Ocak ve 13 Ocak'ta basına yaptığı bilgilendirmede biri 48, diğeri 32  kilometre uzunluğunda iki hatta Rus ordusunun devriye yaptığını açıklamıştı.  Bakanlık, 48 kilometrelik hattın güzergahını, Ajami, Maisra, Halid el Hicam,  Deliafr, Hibret, Nafakh, Meşerfet, El Buayir, Bozgöklü olarak bildirmişti. 32  kilometrelik güzergah ise Ajami, El Hutta, Mil Viran, Meşerfa hattı şeklinde  açıklanmıştı.

Halep'in Münbiç ilçesi, Ağustos 2016'dan bu yana YPG/PKK'nın işgalinde  bulunuyor.İlçenin kuzey ve batısı Türk Silahlı Kuvvetleri ve Özgür Suriye  Ordusu'nun kontrol ettiği Fırat Kalkanı Harekatı bölgesine komşu. Münbiç'in  güneyi ve güneybatısı ise Beşşar Esed rejimi güçlerinin hakimiyetinde.

ABD, ilçenin DEAŞ'tan temizlenmesinin ardından YPG/PKK'lıların ilçeyi  terk edeceği sözünü vermişti. Washington yönetimi taahhüdünü yerine getirmezken  Türkiye ve ABD, 2018'in haziran ayında Münbiç yol haritasında uzlaşmıştı. İki  ülke, 1 Kasım 2018'de Münbiç'te ortak devriye faaliyetlerine başlamıştı. 10.  ortak devriye, 5 Ocak'ta yapılmıştı. Ancak ABD'nin oyalamaları nedeniyle yol  haritası halen tamamlanamadı.

Yorumlar (0)