Shakira İspanya'da vergi kaçakçılığıyla suçlandı

Kolombiyalı şarkıcı, Bahamalar’da yaşadığını söyleyerek 13 milyon sterlin vergiden kaçındığı iddia edildi.

DÜNYA 15.12.2018, 12:13
Shakira İspanya'da vergi kaçakçılığıyla suçlandı

İspanya savcıları Kolombiyalı şarkıcı ve yardımsever Shakira'yı vergi kaçakçılığıyla suçladılar ve gerçekte Katalonya'da ikamet ederken Bahamalar'da yaşamak istediklerini iddia ederek 14,5 milyon avrodan vergi kaçırmalarını iddia ettiler.

Shakira 2015 yılında konutları, Barcelona futbolcu Gerard Piqué ve çiftin iki oğlu ile birlikte yaşadığı Bahamalar'dan Barselona'ya değişti.

Ancak savcılar, 2012 ve 2014 yılları arasında Katalan sermayesinde yaşadığını ve İspanya'da o yıllara ait dünya çapında gelirleri için vergi ödemeleri gerektiğini iddia ediyorlar .

Çoğu yıl İspanya'da ikamet ettiklerini, sadece kısa süreli yurtdışı seyahat ettiklerini iddia ettiler.

Bir yargıç, Shakira'yı yargılamak için yeterli kanıt bulunup bulunmadığına karar verecek.

Shakira'nın temsilcileri Associated Press'e derhal yorumda bulunmadıklarını söyledi.

Karar, İspanyol yargı makamlarının şarkıcının vergi statüsüyle ilgili soruşturma açmasından 11 ay sonra geldi.

Geçen yıl Shakira, Cennet Kağıtları'nda , Guardian ve diğer haber kuruluşlarının offshore finans dünyasına yaptığı bir soruşturma sonucunda ortaya çıktı . Gazetelere göre, Barselona'da yaşamaya rağmen Bahamalar'da ikamet etmişti.

Shakira'nın Bahamalar'daki ikametgahı hakkında şu anda sorulan avukat, sanatçının “profesyonel kariyeri boyunca ve her durumda, yaşadığı tüm yargı alanlarının yasalarını tam olarak karşıladığı” çeşitli yerlerde yaşadığını söyledi.

1997 yılında, imtiyazlı olmayan çocuklar için Bare Foot vakfını kuran Grammy ödülü sahibi, vergi meseleleriyle ilgili yasal işlemle yüz yüze kalan en son yıldız.

Temmuz 2016'da, Barcelona futbolcusu Lionel Messi ve babası Jorge'nin,oyuncunun imaj haklarına vergi kaçırmaktan suçlu bulunduktan sonra 21 ay hapis cezasına çarptırıldı . Askıya alınan cümleler daha sonra para cezaları ile değiştirildi.

Beş ay önce, eski Real Madrid futbolcu Cristiano Ronaldo , iki yıl hapis cezasına çarptırılan hapis cezası karşılığında yaklaşık 19 milyon avroluk bir para cezası vermeyi ve hile yapmaktan suçlu bulmayı kabul etti .

Yorumlar (0)