Son dakika: Rusya'dan flaş açıklama! Türkiye ABD'nin uçuşlarını kısıtlayabilir!

Suriye’de bulunan terör örgütlerine yönelik Türkiye tarafından düzenlenecek operasyon öncesinde ABD’nin ardından Rusya’dan Türkiye ve ABD hakkında peş peşe açıklamalar geldi.

DÜNYA 08.10.2019, 20:39
Son dakika: Rusya'dan flaş açıklama! Türkiye ABD'nin uçuşlarını kısıtlayabilir!

Dün akşam saatlerinde terör örgütlerine yönelik düzenlenecek Suriye operasyonu öncesinde ABD Savunma Bakanlığı (Pentagon), Türkiye'nin Birleşik Hava Operasyonları Merkezi tarafından Suriye'de Hava Görev Emri'nden çıkarıldığını, Türkiye'ye keşif ve gözlem bilgilerinin verilmesinin durdurulduğunu açıklamıştı.

RUSYA’DAN AÇIKLAMA GELDİ!

Türkiye’nin Hava Görev Emri’nden çıkarılmasıyla ilgili açıklamalarda bulunan Rusya parlamentosunun alt kanadı Duma’nın Savunma Komitesi Başkan Yardımcısı Yuriy Şvıtkin, Türkiye’nin ABD uçuşlarını kısıtlayabileceğini dile getirdi.

TÜRKİYE’DE KISITLAYABİLİR!

"Türkiye de bence Suriye’de kontrol ettiği bölgelerde yabancı uçakların, öncelikle de ABD’nin uçuşunu kısıtlamaya yönelik bir adım atabilir.” Açıklamasında bulunan Rusya parlamentosunun alt kanadı Duma’nın Savunma Komitesi Başkan Yardımcısı Yuriy Şvıtkin, “Maalesef bazı ülkelerin teröristlerle gerçekten mücadele edilmesi ve Suriye’nin egemenliğinin korunması gerektiği anlayışına sahip olmadığından söz etmek mümkün. Bu ülkelerin başında ABD geliyor" ifadelerini kullandı.

ZORLAYICI ADIMLAR

“Türkiye, ABD’nin İncirlik’teki varlığına dair zorlayıcı adımlar atmayacaktır" diyen Yuriy Şvıtkin, "Türkiye’den söz edecek olursak... Biliyorsunuz ki Türkiye-İran-Rusya-Suriye formatı çerçevesinde terörle mücadele ve silahsızlandırılmış bölgeler kurulması yönünde görüşmeler sürdürüyoruz. Bu görüşmeler çerçevesinde sıkı bir etkileşim oluşturulması çok önemli. ABD’nin eylemleri her halükârda çatışmacı bir nitelik taşıyor. Daha önce de birçok kez söylediğim gibi, ABD DAEŞ’i amaçlarına ulaşmak için bir kukla olarak kullanıyor." Dedi.

Yorumlar (0)