banner731

Suriye’den ilk fotoğraf geldi! Rusya devriye atmaya başladı

Türkiye ve Suriye arasında yapılan anlaşma ile Suriye’den ilk fotoğraflar gelmeye başladı. Rus ordusuna ait devriye aracının Suriye’de devriye attığı görüldü.

DÜNYA 24.10.2019, 00:46
Suriye’den ilk fotoğraf geldi! Rusya devriye atmaya başladı

Suriye ve Türkiye arasında Rusya’da Suriye için tarihe geçecek bir anlaşmaya imza atıldı. Anlaşma sonrasında Rus ordusuna ait devriye araçları Suriye’de devriye görevine çıktı.

RUSYA’DAN DEVRİYE AÇIKLAMASI

Rusya tarafından yapılan açıklamada, "22 Ekim'de Soçi'de Türkiye-Rusya arasında imzalanan mutabakat muhtırasına uygun olarak, bugün Rus askeri polisi, ilk defa Suriye'nin kuzeyinde belirlenmiş rotada devriye gezdi." ifadelerine yer verildi.

RUSYA TÜRKİYE ANLAŞMASINDA YER ALDI

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in vardığı mutabakatın 5. maddesinde, "23 Ekim 2019 öğlen 12.00'den itibaren, Rus askeri polisi ve Suriye sınır muhafızlarının, Barış Pınarı Harekat alanının dışında kalan Türkiye-Suriye sınırının Suriye tarafına, YPG unsurları ve silahlarının Türkiye-Suriye sınırından itibaren 30 kilometrenin dışına çıkarılmasını temin etmek üzere girmesi ve bu işlemin 150 saat içinde tamamlanması" öngörülüyor.

Yorumlar (0)