Trump, ABD ekonomisinin 'tek sorunu' olarak Fed'i hedef gösterdi

Başkan Donald Trump, Federal Rezerv’i açıkladı ve Fed Başkanı Jerome Powell’ı kovmayı düşündüğünü bildirdi. Trump yaptığı açıklamada FED'i hedef göstererek, “Ekonomimizin tek sorunu Fed. Pazar için bir hisleri yok, gerekli Ticaret Savaşlarını veya Güçlü Dolarları ve hatta Sınırları Aşan Demokrat Kapanışlarını anlamıyorlar ”dedi. “Fed, gol alamayan güçlü bir golfçü gibidir, çünkü dokunmaz - atmaz!” dedi.

Trump, ABD ekonomisinin 'tek sorunu' olarak Fed'i hedef gösterdi

Hazine Sekreteri Steven Mnuchin, Powell'ın işinin güvenli olduğuna dair hafta sonu boyunca finansal piyasalara güvence vermeye çalıştı.

Mnuchin Cumartesi akşamı bir çift tweet’te cumhurbaşkanı ile konuyla ilgili konuştuğunu söyledi ve Trump’a merkez bankası şefini çıkarma yetkisi olduğuna inanmadığını söyledi.

Gelen Beyaz Saray genelkurmay başkanı Mick Mulvaney, Pazar günü Mnuchin ile konuştuğunu ve Trump'ın “şu anda bir yetkisi olmadığını farkettiğini” bir Fed başkanını kovacağını söyledi. Üretken tweeter Trump, konuyu doğrudan ele almadı.

Trump’ın Fed’e yaptığı son saldırı, Cuma günü Bloomberg News’in verdiği bir raporu izliyor. Trump’ın önceki birkaç gün içinde pek çok kez danışmanlara danışıldığı, Powell’ın ateşlenmesi ihtimaline karşı, bazı kişilerin kötü bir şekilde geri tepebileceği uyarısında bulundu.

Üst düzey ABD mali düzenleyicileri, Mnuchin’e acımasızca organize edilmiş bir çağrı sırasında, tartışmaya aşina olan bir kişiye göre, son zamanlarda yaşanan hisse senedi düşüşüne rağmen piyasada olağandışı bir şey görmediklerini söylediler.

Mnuchin, Federal Reserve, Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu, Emtia Vadeli İşlemler Ticaret Komisyonu, Federal Mevduat Sigortası Şirketi ve Para Birimi Muhasebesi Bürosu yetkilileriyle görüştü. Düzenleyiciler, hükümetin kapanması sırasında piyasaları izleme planları hakkında Mnuchin'e ve piyasaların durumuna brifing verdi.

Trump'ın son birkaç aydır Twitter'da ve röportajlarda defalarca dile getirdiği Powell ve Fed ile ilgili memnuniyetsizliği, Çarşamba günkü faiz artırımının ve on yılın en kötü tek haftalık ABD borsa zararlarından birinin ardından kaynamış görünüyor .

Merkez bankasının iki günlük toplantısı öncesinde Trump, bağımsız politika yapıcıları “yine başka bir hataya” karşı uyarılan bir tweet ile tekrar aramaya çalıştı.

Kamu Personeli

Sosyal medyada bizi takip edin. Kamu haberlerini ve gündemi birlikte yorumluyoruz..

Facebook sayfamız için TIKLAYIN

Twitter sayfamız için TIKLAYIN

instagram sayfamız için TIKLAYIN

Yasal Uyarı: KamuPersoneli.net özel haberleri için içeriğin bir bölümü yada tamamı izinsiz alıntılanıp başka mecralarda yayınlanamaz, yayınlayanlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır. Ancak, kaynak olarak gösterilip KamuPersoneli.net anasayfasına veya haberin adresine aktif link kullanılarak içerikten alıntı yapılabilir.

Güncelleme Tarihi: 25 Aralık 2018, 19:58
YORUM EKLE