Trump Açıkladı: "Bin Ladin'in oğlu ABD operasyonuyla öldürüldü"

ABD Başkanı Donald Trump, El Kaide'nin öldürülen lideri Usame Bin Ladin'in oğlu Hamza Bin Ladin'in ABD kuvvetleri tarafından Afganistan'da düzenlenen bir terör operasyonunda öldürüldüğünü açıkladı. Daha önce neler yaşanmıştı? Sizler için derledik..

DÜNYA 14.09.2019, 17:15
Trump Açıkladı: "Bin Ladin'in oğlu ABD operasyonuyla öldürüldü"

ABD Başkanı Donald Trump, Usame Bin Ladin'in oğlunun düzenlenen bir ABD operasyonu sonucunda öldürüldüğünü açıkladı. ABD'li istihbarat kaynakları, daha önce Hamza Bin Ladin'in babasının öldürülmesinin ardından El Kaide'nin intikam amacıyla 'yeni bir 11 Eylül saldırısı' istediğini iddia etmişti.

Daha önce neler olmuştu?

El Kaide lideri Usame bin Ladin'in oğlu Hamza bin Ladin'in ölmüş olabileceği iddia edildi. ABD medyasında yer alan iddialarda, Hamza bin Ladin'in nerede veya ne zaman öldüğü hakkında herhangi bir ayrıntı yer almadı. El Kaide lideri Usame bin Ladin'in oğlu ve örgütün mevcut lideri Eymen el-Zevahiri'nin potansiyel halefi olarak görülen Hamza bin Ladin'in 'ölmüş olabileceği' iddia edildi. İddia, ABD medyası tarafından üç ayrı 'konuya aşina', isimsiz yetkililere dayandırıldı.

Yetkililer, Hamza bin Ladin'in ölümüne ilişkin Washington'un istihbarat kaynaklarından bilgi aldıklarını öne sürdü. Diğer yandan, Hamza bin Ladin'in nerede veya ne zaman öldüğü hakkında şimdiye dek herhangi bir ayrıntı paylaşılmadı. ABD yönetimi tarafından, konuya dair herhangi bir açıklama yapılmadı.

ABD mart ayında Hamza bin Ladin'in yakalanması için 1 milyon dolarlık ödül koymuştu

ABD Dışişleri Bakanlığı, El Kaide'nin öldürülen kurucu lideri Usame bin Ladin'in oğlu Hamza bin Ladin'in yakalanması için 1 milyon dolarlık ödül ilan etti. Bakanlıktan yapılan açıklamada, Hamza bin Ladin'in yakalanmasını sağlayacak bilgiyi veren kişilere 1 milyon dolarlık ödül vaadinde bulunuldu.

Açıklamada Hamza bin Ladin'in El Kaide'nin liderlerinden biri olduğu ve ABD ve Batılı müttefiklerine yönelik saldırılarda bulunmaları için takipçilerine internet üzerinden ses ve video mesajları aracılığıyla Ağustos 2015'ten bu yana çağrılarda bulunduğu ifade edildi. Ayrıca, Hamza bin Ladin'in 'Mayıs 2011'de ABD güçlerince öldürülen babasının intikamını alma' tehdidinde bulunduğu da belirtildi.

Hamza bin Ladin, El Kaide'nin mevcut lideri Eymen el Zevahiri tarafından Ağustos 2015'te resmen örgüt üyesi olarak duyurulmuş, ABD Dışişleri Bakanlığı da Ocak 2018'de ABD'nin Özel Olarak Belirlenmiş Küresel Teröristler listesine almıştı.

Yorumlar (0)