banner731

Trump Barış Pınarı Harekatı Tweetlerine Yenisi Ekledi: Petrolü Güvenliğe Aldık

Amerika Birleşik Devletleri (ABD) Başkanı Donald Trump, Türkiye’nin Suriye’deki askeri operasyonu Barış Pınarı Harekatı'na ilişkin tweetlerine hafta sonu demeden hız kesmeden devam ediyor. Barış Pınarı Harekatı' na ara verilmesinden memnuniyet duyduğunu belirtirken ABD Başkanı Trump bu kez "Petrolü güvenliğe aldık. Askerleri eve getiriyoruz!" dedi. İşte Trump'ın yeni tweeti ve ayrıntıları...

DÜNYA 20.10.2019, 16:23
Trump Barış Pınarı Harekatı Tweetlerine Yenisi Ekledi: Petrolü Güvenliğe Aldık

Pence-Erdoğan anlaşmasıyla başlayan Barış Pınarı  Harekatı'na 120 saatlik arayla ilgili tweet atan ABD Başkanı Donald Trump, Savunma Bakanı Mark Esper'in "Ateşkes çok güzel tutuyor" sözlerini aktararak yeni yorumlarda bulundu.

Trump tweetinde ilkin Savunma Bakanı Mark Esperanto'nun sözlerini aktardı:

“Ateşkes çok güzel tutuyor. Çok çabuk biten bazı ufak tefek çatışmalar oldu. Kürtler yeni bölgelere yerleştiriliyor.” Muharebe ya da ateşkes bölgelerinde ABD askeri bulunmadığını duyuran Trump "Petrolü güvenliğe aldık. Askerleri eve getiriyoruz!" dedi.

Daha önce neler olmuştu?

Amerika Birleşik Devletleri (ABD) Başkanı Donald Trump, Türkiye’nin Suriye’deki askeri operasyonuna ara vermesinden memnuniyet duyduğunu belirtirken, “Onların çocuk gibi kavga etmeye ihtiyaçları var” ifadesini kullandı. Dallas kentinde Cumhuriyetçi Parti'nin etkinliğinde konuşan Trump, “Benim yaptığım geleneksel değil, bazen onların bir müddet savaşmasına izin vermek daha sonra ise onları ayırmak gerekiyor. Onların çocuk gibi kavga etmeye ihtiyaçları var.” dedi.

Kamuoyundan Trump'a tepki!

Trump’ın bu ifadelerine eski IŞİD ile mücadele temsilcisi Brett McGurk “Cahilce ve yakışıksız” diyerek tepki gösterdi.

Brett McGurk, Twitter hesabından yaptığı açıklamada, “200 bin masum insan yerlerinden edildi ve yüzlerce insan öldü, güvenilir kaynakların verdiği bilgiye göre, kaçan IŞİD militanları savaş suçları işliyor, Amerikan askerlerinin bölgeden çekilmesinin ardından buralara Ruslar yerleşti. İki çocuğun kavga ettiğini mi söylüyorsunuz?” diyerek Trump’a tepkisini dile getirdi.

Yorumlar (0)