banner731

Türkiye’ye silah satışını durduran ülkeler Erdoğan ile görüşmek için sıraya girdi!

Türk ordusu tarafından başlatılan Barış Pınarı Harekatı konusunda ABD ile anlaşmaya varılmasının ardından Türkiye’ye silah satışını yasaklayan ülkeler Cumhurbaşkanı Erdoğan ile görüşmek için sıraya girdi.

DÜNYA 18.10.2019, 18:13
Türkiye’ye silah satışını durduran ülkeler Erdoğan ile görüşmek için sıraya girdi!

ABD ve Türkiye arasında gerçekleştirilen anlaşma ile birlikte Barış Pınarı Harekatı’na tepki gösteren ve Türkiye’ye silah satışını durdurma kararı alan ülkelerden Fransa, İngiltere ve Almanya Cumhurbaşkanı Erdoğan ile görüşmek için önümüzdeki hafta Türkiye’ye gelecek.

Türkiye’nin ABD’ye rağmen başlattığı Barış Pınarı Harekatı ile birlikte taraflarını belli eden ülkeler de yapılan anlaşma sonrasında bir anda dönerek Türkiye hakkında olumlu açıklamalar yapmaya başladı.

MERKEL, JOHNSON VE MACRON ERDOĞAN İLE GÖRÜŞMEYE GELECEK

Almanya Başbakanı Angela Merkel ve İngiltere Başbakanı Boris Johnson’un haftaya Türkiye’ye geleceklerini duyuran Fransa Cumhurbaşkanı Macron, "Merkel ve Johnson ile gelecek haftalarda Cumhurbaşkanı Erdoğan ile görüşmeye karar verdik" ifadelerini kullandı.

TÜRKİYE KONUSUNDA ORTAK BİR KARAR ALDIK

Brüksel'de gerçekleştirilen AB Liderler Zirvesi sonrasında yaptığı basın toplantısında Macron, yeni Brexit anlaşmasının İngiliz Parlamentosu ve Avrupa Parlamentosunda onaylanması gerektiğini belirtti. Ayrıca Türkiye hakkında da açıklama yapan Macron, "Türkiye konusunda ortak bir karar aldık. Türkiye'ye silah ihracatlarını durdurduk. Merkel ve Johnson ile gelecek haftalarda Cumhurbaşkanı Erdoğan ile görüşmeye karar verdik. Muhtemelen Londra'da görüşeceğiz." Dedi.

Yorumlar (0)