Ukrayna Rusya Savaşı Yeniden- UKRAYNA'dan BÜYÜK MİSİLLEME

Rusya'nın Ukrayna gemisini vurması sonrası misilleme yapan Ukrayna güçleri, Rus yanlıları tarafından işgal edilen Donetsk kentindeki sivil yerleşimleri yoğun ateş altına aldığı iddia edildi.

DÜNYA 26.11.2018, 00:50 probil
Ukrayna Rusya Savaşı Yeniden- UKRAYNA'dan BÜYÜK MİSİLLEME

Bu sabah Kerç Boğazı’na doğru ilerleyen Ukrayna savaş gemileri Rus donanması tarafından zorla durduruldu. Kırım’daki Kerç Boğazı’nda bu sabah başlayan gerilimde Rusya Ukrayna'ya ait gemiyi vurması sonrası Rusya ve Ukrayna arasında savaş gerilimi daha da yükseldi. Rusya Ukrayna savaşını tetikleyebilecek hamle, misilleme olarak Ukrayna'dan geldi. Ukraynalı askerlerin, Rus yanlıları tarafından işgal edilen Donetsk kentindeki sivil yerleşimleri yoğun ateş altına aldığı iddia edildi.

Rusya, 16 Mart 2014'te Kırım'ı topraklarına kattı. Ardından 16 Mart 2014’te yapılan ve yaklaşık 250 bin Müslüman Kırım Tatarı'nın boykot ettiği referandum sonucuna dayanarak Rusya tarafından ilhak edilmişti.

Yüz binlerce Kırım Tatarı 1944 yılında Sovyet lideri Stalin tarafından anayurtları olan Kırım'dan sürgün edilmiş, yerlerine Ukraynalı ve Rus nüfus yerleştirilmişti.

Moskova yönetimi, halihazırda Kırım'ın ilhakı nedeniyle Batılı ülkelerin yaptırımları altında.

Yorumlar (0)