Yüzyıllar Önce Görülmüş Kırmızı Işığın Anlamı Nedir?

Yüzyıllar Önce Görülmüş Kırmızı Işığın Anlamı Nedir?

Yüzyıllar önce Japonya'da görülen kırmızı ışığın ne olduğu ve ne anlama geldiği, araştırmacılar tarafından, aradan uzun yıllar geçmiş olmasına rağmen sonunda anlaşılmış olabilir. Araştırmacılar, yaşanan yaşanan olağanüstü doğa olayının nedenini bulduklarını söylüyorlar.

Yüzyıllar önce görüldüğünden bahsedilen kısmen efsanevi, kısmen gerçek olduğu kabul edilen, Japonya'nın köklerinden ve gelişiminden bahseden Nihon Shoki, ülkenin en eski resmi metinlerinden biri. Eserde bahsedilen, alışılmadık uzay olayı bugüne kadar bilim adamları tarafından açıklanamıyordu. Ancak araştırmacılar günümüzde nihayet, yaşanan bu olağanüstü doğa olayının nedenini bulduklarını söylüyorlar. 

30 Aralık 620 tarihinde gerçekleştiği söylenen olayda, gökyüzünde bir "kırmızı işaret"in belirdiği anlatılıyor. Yaklaşık 10 derecelik bir açıya sahip olan şeklin bir "sülün kuyruğuna" benzediği, insanların o dönemde bu şekle bakarak "bu bir kuş mu?" dediği şeklinde bir anlatı mevcut. Tarihçiler ve gökbilimciler, görünenin bugüne kadar bir aurora veya bir kuyruklu yıldız olduğunu düşünüyorlardı. Ancak bu açıklamalar çok tatmin edici değildi elbet. Çünkü kuzey ışıkları olarak da bilinen Aurora Boraelis, genellikle sülün kuyruğuna benzemiyor. Kuyruklu yıldızlar ise gökyüzünde kırmızı ışıklar saçmıyorlar. 

Yapılan yeni araştırmalarla birlikte, Kuzey ışıklarının Japonya kadar güneye yaklaşmadıkları ancak bu ışıklara 620 yılında daha sık rastlanıyor olabileceği söyleniyor. Nedeni ise Dünya'nın kuzey kutbunun o dönemde farklı bir konumda olması, yani Japonya'nın o tarihte manyetik kuzeye daha yakın olabilmesi. 

Aralık 620'de Japonya üzerinden kuyruklu yıldız geçme ihtimalini düşük olarak gören ve böyle olsa bile gökcisminden kırmızı ışık çıkmayacağına inanan araştırmacılar, görünen şeyin muhtemelen bir aurora'dan kaynaklandığını söylüyorlar. Yapılan araştırmalara göre, yeni bulgular, yüksek manyetik fırtınalar sırasında aurora'ların "sülün kuyruğu" şeklini alabildiğini söylüyor. 

Etiketler :

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.