16 Ağustos 2018 Perşembe 15:33
2018 YLSY Başvuru Süresi Uzatıldı, Başvuru ve Tercih Kılavuzu Güncellendi!

MEB Yükseköğretim ve Yurt Dışı Eğitim Genel Müdürlüğü resmi internet sitesi üzerinden yeni bir duyuru yayımlandı.

Yayımlanan duyuru içerisinde yer alan ifadelere göre; 2018 YLSY Başvuru Süresinin Uzatıldığı belirtilirken başvuru ve tercih kılavuzunun güncellendiği belirtildi.

MEB'DEN YAYIMLANAN DUYURU

MEB'den yayımlanan duyuru metninde ise;

"Ülkemizin yetişmiş insan kaynağı ihtiyacını karşılamak amacıyla 1416 sayılı Kanun kapsamında Bakanlığımızca verilen burs ile lisansüstü öğrenim görmek üzere yurt dışına gönderilecek öğrencilerin başvuru, seçme ve yerleştirme işlemlerine ilişkin esasları düzenleyen 2018 YLSY Başvuru ve Tercih Kılavuzu 07 Ağustos 2018 tarihinde  yayımlanmıştır.

İlgili kamu kurum ve kuruluşlarının taleplerine istinaden 2018 YLSY Başvuru ve Tercih Kılavuzunda bazı güncellemeler yapılmıştır.

Bu kapsamda;

1. Başvurabilecek lisans mezuniyet programlarına yeni alanlar eklenmiştir. Eklenen alanlar ve kodları yeşil renkle gösterilmiştir.

2. Türkiye Atom Enerjisi Kurumu’nun (TAEK) talebi üzerine bu kurum adına ilan edilen 45 kontenjan, Nükleer Düzenleme Kurumu’na (NDK) tahsis edilmiştir.

3. Kılavuzun 1.6 maddesi “1.6 Kamu kurum ve kuruluşları adına öğrenim görerek avukatlık kadrolarına veya avukatlık stajı tamamlama şartı istenen kadrolara atanacak hukuk lisans mezunu öğrencilerin yurt dışında öğrenimlerine başlamadan önce avukatlık stajını tamamlamış olmaları ve staj bitim belgelerini adına öğrenim görecekleri kurumlara teslim etmeleri gerekir.” şeklinde değiştirilmiştir.

4. Başvuru işlemleri 31 Ağustos 2018 tarihine kadar (bu tarih dâhil) uzatılmıştır.

Lisans Mezuniyet Bilgilerinin REBUS’a Girilmesi

Birden fazla lisans mezuniyet alanı bulunan adaylardan;

1. YÖKSİS ile bütünleşmesi olan üniversitedeki mezuniyet bilgisi REBUS’a yansıyan ancak mezun olduğu diğer üniversitenin YÖKSİS ile bütünleşmesi olmadığı için REBUS ekranına mezuniyet bilgilerini giremeyenlerin (Örneğin; hem Ankara Üniversitesi hem de Polis Akademisi mezuniyetleri olan aday),

2. YÖKSİS ile bütünleşmesi olan ancak REBUS’a yalnızca bir mezuniyet alanı yansıyan, diğer mezuniyet alanı yansımayanların (Ziraat Mühendisliği-Zootekni vb.),

bu bilgilerinin Bakanlığımızca sisteme işlenebilmesi için 1- lisans mezuniyet belgesi, 2- not döküm çizelgesi (transkript) ve 3-ÖSYM Aday İşlemleri Sistemi Eğitim Bilgileri bölümünün ekran görüntüsünün 28 Ağustos 2018 tarihi mesai bitimine (18.00)  kadar rebus@meb.gov.tr e-posta adresine gönderilmesi gerekmektedir.

Başvuru yapacak adaylar ile yapılan güncellemeler nedeniyle tercihlerini değiştirmek isteyen adaylar, başvuru süresi içerisinde (07-31 Ağustos 2018) Resmî Burslu Öğrenci Sistemi (REBUS- http://rebus.meb.gov.tr) üzerinden tercihlerini yapabileceklerdir. Başvuru işlemleri adaylar tarafından tamamen sistem üzerinden yapıldığı için Bakanlığımıza gönderilen düzeltme/değişiklik talepli dilekçeler işleme alınmayacaktır.

 Adaylar;

1) Başvuru, seçme ve yerleştirme işlemlerine ilişkin sorularını ylsy@meb.gov.tr e-posta adresi ile 0312 413 3767, 0312 413 1870 ve 0312 413 1625 numaralı hatları kullanarak,

2) REBUS’a ilişkin teknik destek taleplerini  rebus@meb.gov.tr e-posta adresini kullanarak Bakanlığımıza iletebilirler." ifadeleri yer aldı.

Son Güncelleme: 30.01.2019 22:38
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.