2019- 2020 Üniversite Elektronik Kayıtları Nasıl Yapılır? Üniversite E- Kayıtları Başlıyor

Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi Başkanlığı (ÖSYM) tarafından üniversite tercih sonuçları açıklanmıştı. Bununla beraber üniversite kayıtları için resmi süreç başlamıştı. Üniversite kayıt tarihleri son günlerde en çok araştırılan konular arasında yer almaktadır. Öğrenciler ve veliler 2019-2020 eğitim öğretim dönemi üniversite elektronik kayıtlarını nasıl yapacaklarını merak ediyor. Peki üniversite e-kayıtları nasıl yapılacak?

EĞİTİM 15.08.2019, 21:44 15.08.2019, 22:04
2019- 2020 Üniversite Elektronik Kayıtları Nasıl Yapılır? Üniversite E- Kayıtları Başlıyor

Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi Başkanlığı (ÖSYM) tarafından açıklanan üniversite tercih sonuçları kapsamına göre herhangi bir yükseköğretim programında eğitim görmeye hak kazanan öğrencilerin üniversi kayıtları için kritik sürece girildi.

Üniversite kayıt tarihleri öğrenciler ve veliler tarafından sürekli olarak araştırılıyor.

2019-2020 eğitim öğretim döneminde bir yükseköğretim programında eğitim görecek adaylar üniversite e-kayıtlarını ne zaman yapacaklarını sorguluyorlar.

Peki 2019- 2020 üniversite elektronik kayıtları nasıl yapılır? İşte detaylar...

ÜNİVERSİTE KAYIT TARİHLERİ

Üniversite kayıtları 19-21 Ağustos 2019 tarihleri arasında alınacaktır ve üniversite elektronik kayıtları ise 16-21 Ağustos tarihleri arasında alınacaktır.

Üniversitelere direkt olarak yapılacak kayıtlarda ise herhangi bir değişiklik olmazken doğrudan kayıtlar ise 19-23 Ağustos tarihlerinde okullar tarafından alınacak.

2019 ÜNİVERSİTE EK YERLEŞTİRMELERİ

2018 yılında YKS tercihleri 7-14 ağustos tarihlerinde alınmış tercih sonuçlarının 31 Ağustos'ta açıklanmasıyla beraber ek tercihler ise 14-20 Eylül tarih aralığında alınmıştı.

Ancak 2019 yılında bu konuda resmi bir açıklama henüz yapılmadı. Bu nedenle üst kısımda yer alan bilgiler baz alındığında YKS ek tercih sürecinin ağustos ayının son haftalarında başlatılması düşünülüyor.

2019 YILI ÜNİVERSİTE ELEKTRONİK KAYITLARI NASIL YAPILIR?

İnternet tarayıcınız üzerinden http://www.turkiye.gov.tr adresine giriş yapın.

Açılan Sayfanın üst kısmında yer alan "Sisteme Giriş" bağlantısına tıklayınız.

T.C. Kimlik Doğrulama Sistemi sayfasına yönlendireceksiniz.

Orada adres satırında https://giris.turkiye.gov.tr yazdığından dolayı ve güvenli bağlantı simgesinin aktif olduğunu kontrol edin.

Kullanacağınız kimlik doğrulama yöntemine tıklayarak ekranda çıkan yönergeleri takip edin ve giriş yapın.

Sisteme girşi yaptıktan sonra , "e-Hizmetler" bağlantısına tıklayın.

Orada açılan erkanda "Yükseköğretim Kurulu Başkanlığı" altında bulunan "Üniversite E-Kayıt" bağlantısına tıklayın.

Site İçi Arama kutusuna "E-Kayıt" yazın ve enter tuşuna basın.

Orada, gelen listedeki "Üniversite EKayıt" bağlantısına tıklayın yada internet tarayıcınızın adres satırına https://www.turkiye.gov.tr/yokuniversite-ekayit yazarak direkt erişim sağlayabilirsiniz.

Yorumlar (0)